Тежки следи по тялото и душата получава всеки, който чуе диагнозата "Рак”. Но отчаянието няма да помогне – бързата реакция, получаването на адекватна професионална помощ, подходящата терапия, лечение и проследяване, са разковничето за здраве и качество на живот. Дори и с диагноза!
Разговорът с онкодерматолога д-р Ива Гаврилова поставя акцент върху малигнения меланом. Тежката кожна болест е особено разпространена напоследък – навсякъде по света, без да пощади отделна раса или регион. Открита навреме, тя е лечима – като всички останали болести, при единственото условие да бъдем отговорни за здравето си.
Д-р Гаврилова анализира резултатите от проведения конгрес на Българската асоциация по дерматоонкология (БАДО), а главните теми в предаването "За здравето" варират от диагностиката до възможните терапии и подходи на лечение, от "подмладяването” на пациентите, репродуктивните и очните проблеми, до имунотерапията и воденето на нормален живот с малигнен меланом.
Себепознаването и контролът върху тялото са важен елемент за откриване на заболяването в ранен стадий. В разговора с д-р Гаврилова се открояват основните симптоми, които трябва да отведат незабавно в кабинета на лекар-дерматолог. Профилактиката и т.нар. "скрининг" са от особено значение за навременната диагностика и успешното лечение. За жалост, по-често срещаните случаи са в твърде напреднала фаза от развитието на болестта.
В минутите на редактора Кирил Чобанов разговаря с доц. Радин Цонев – първи носител на награда на БАДО на името на известния дерматолог доц. Красимир Киров.
По темата "професионална приемственост” в предаването се включва проф. Иван Гаврилов – баща на д-р Гаврилова и един от най-известните български специалисти и хирург на рака на гърдата.
Снимки – Кирил Чобанов, БНР
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg