Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Загреб и Берлин посрещат Софийската филхармония

След броени дни Националният оркестър ще свири в зала “Ватрослав Лисински“ в Загреб. Поканата за това участие идва от хърватските организатори в резултат от изключително успешното гостуване на Филхармонията там през 2019 година. 

Програмата, която е избрал да представи Найден Тодоров на 26 ноември, включва едни от шедьоврите на Феликс Менделсон-Бартолди. Солист в Загреб ще бъде обичаният български цигулар Веско Ешкенази, който ще представи Концерта за цигулка, а във втората част ще звучи Симфония №4 “Италианска“. Програма, която ще бъде представена и в концерт на 24 ноември в зала “България“. 

Найден Тодоров“Менделсон е един от композиторите, които имат най-близко до нас звучене, без самият той да е славянски автор. Италианската симфония, на която се спряхме, е едно от най-жизнеутвърждаващите произведения, които съществуват в света на класическата музика, а концертът му за цигулка е може би най-известният, писан някога“ – каза Найден Тодоров. 

След гастрола си в Загреб на 12 декември за първи път в своята история Софийската филхармония ще гостува в голямата зала на Берлинската филхармония. В програмата отново ще присъства Симфония №4 “Италианска“ от Менделсон, а солист е Людмил Ангелов, които ще поднесе своята интерпретация на Концерт за пиано и оркестър №3 от Панчо Владигеров. 

“Знаем, че Панчо Владигеров е бил изключително свързан с Берлин. Прекарал е голяма част от живота си там. Точно в Берлин той печели два пъти наградата “Менделсон“. Идеята на организаторите беше да свържем музиката на Владигеров с Менделсон и така се оформи програмата“ – добави Найден Тодоров.

Какви други подробности разказа Найден Тодоров, можете да чуете в интервюто, което даде за предаването "Метроном" по програма "Христо Ботев" на БНР.


Снимки – Василка Балевска, Софийска филхармония
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

The Big Garden Party обещава най-големия семеен празник в столицата

  Представете си огромен пикник с любимите си хора под звуците на световна музика и в компанията на топартисти, готвачи и със забавления за малки и големи. The Big Garden Party обещава да превърне "Арена София" на Столичния колодрум в сърце на най-големия семеен празник в града на 31 май и 1 юни.   Събитието ще предложи три сцени с над..

публикувано на 26.05.25 в 11:19
Born Erased

Самоличността на Born Erased или край на света на края

"Тъй като писарите ще продължат, малцината читатели, които ги имаше по света, ще сменят занаята си и ще станат също писари" – това някак беше първата далечна асоциация, още докато слушах за първи път целия албум I Am The End Of The World на настоящия проект на Ангел Симитчиев Born Erased – именно микро-дистопията "Край на света на края" от..

публикувано на 25.05.25 в 16:45
Acid Mothers Temple

Acid Mothers Temple довечера в София

Неделна вечер. В дъжда. Какво друго да прави човек, освен да отиде на японски психеделик рок концерт . Мястото е клуб "Паве" под Столична библиотека (вход от "Уилям Гладстон" 68), а часът – 20:00ч. В най-силната досега откъм японски авангард и ъндърграунд година за "Аларма Пънк Джаз" , след концертите на Казухиса Учихаши и Акира Саката (с..

публикувано на 25.05.25 в 14:21

Отбелязваме 24 май с българска опера от Парашкев Хаджиев

В съботния празничен ден слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат възможността да чуят документален запис на една рядко изпълнявана творба от композитора Парашкев Хаджиев. Избрали сме изпълнение от 25 ноември 1969 г., когато солистите и оркестърът на Софийската опера са изпълнили операта "Майстори" под диригентската палка на маестро Атанас..

публикувано на 24.05.25 в 08:05

"Майстори", опера от Парашкев Хаджиев

Либрето: Парашкев Хаджиев По драматичната пиеса на: Рачо Стоянов Световна премиера: 9 октомври 1966 г., Софийска опера Действащи лица и изпълнители: • Тихол, майстор резбар (тенор) • Найден, негов син, резбар (бас) • Милкана, жена на Найден (сопран) • Живко, майстор резбар (тенор) • Добри (баритон) • Кольо (тенор) • Генчо..

публикувано на 23.05.25 в 10:05