Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мъже за пример

Акад. Чавдар Славов
Снимка: Кирил Чобанов

Заглавие на филм, сюжет от живота. Това бе отправната точка в разговора "За здравето" с акад. Чавдар Славов. Преди повече от 20 години екип уролози "родиха" термина "мъжко здраве", който вече е твърде популярен. Но знаем ли какво включва той? Профилактика, редовни изследвания и преглед при специалист, "едно на ум" към хранителните добавки, залели пазара,  отговорност и доверие към утвърдените терапевтични схеми.

Разговора с акад. Славов – началник на Клиниката по урология и андрология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ", подредихме по приоритети. В началото потърсихме корените и причините за възникване на болестите на простатата: ДПХ (уголемена жлеза), простатит, рак. И при тези диагнози решаваща роля има наследствеността, но и начинът на живот, професията, отговорността ни като мъже, бащи и съпрузи. Следващият кръг от въпроси бе насочен към симптомите, профилактиката и диагнозата. Туширането на простатата, колкото и нежелано да е от пациентите, изследването на кръвния туморен маркер PSA, ехографията, скенерът, когато се налага, и биопсията остават "златните стандарти" в диагностицирането.

В поредния брой "За здравето" отново акцентирахме върху т.нар. хранителни добавки, огромният им брой на пазара, агресивната реклама и нерядко – подвеждаща информация. "Като лекар аз вярвам в лекарствата и доказаните терапевтични схеми, не отричам добавките и различните билки и стимуланти, но след задължителната консултация със специалист" – подчерта акад. Ч. Славов.


В минутите на редактора гост е проф. Тодор Кантарджиев с коментар за епидемиологичната обстановка и очакваните грипни вируси. На въпрос на Кирил Чобанов за наличните ваксини, особено за възрастните хора, проф. Кантарджиев увери, че проблем в това отношение няма да има.


Предаването "За здравето" в последната събота на ноември започна с новината за току-що оперираното бебе в Киев от кардиохирурга проф. Борис Тодуров, при това на аварийно осветление. Част от интервюто със заслужилия лекар на Украйна, дадено в края на месец март за вестник "Форум Медикус", бе излъчено и в нашето предаване на 6 април 2022 г.
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10