Явор Генов – един от най-изявените български изпълнители на ранна музика, който през последните 15 години е сред основните стълбове на това изкуство у нас, издаде нов компактдиск. Лютнист от световна величина, Генов е чест гост на най-големите европейски сцени и фестивали и сътрудничи на имена като Ема Къркби, Андрю Лорънс-Кинг, Ларс Улрик Мортенсен и Теодор Куренцис. Това е четвъртият албум на изпълнителя за звукозаписната компания Brilliant Classics и е посветен на творчеството на Ханс Нойзидлер (ок. 1508-1563).
Ето какво разяснява Явор Генов за композитора: "Ханс Нойзидлер е важна фигура в лютневото изкуство на Ренесанса по редица причини. Той е един от ранните стожери на развитието на лютневото изкуство в Германия и въобще в централна Европа през първата половина на XVI век. Същевременно е изключително плодотворен на база на свидетелствата и най-вече писмените източници, които той успява, въпреки всички премеждия в живота си, да реализира и да остави. Това са седем или осем книги, отпечатани в рамките само на 13 години, което за ранния XVI век е много сериозно постижение, имайки предвид нивото на развитие на нотопечата. Той съчетава ролите на няколко професии в едно: той е и лютиер, от трета страна е и педагог, от четвърта е баща на един от много ярките лютнисти в централна Европа от следващото поколение – Мелхиор Нойзидлер, който наистина е знаменателна фигура – изключително блестящ виртуоз на инструмента на баща си".
Какво още сподели Явор Генов за живота и творчеството на Ханс Нойзидлер, както и за немската табулатура, на която са записани произведенията на композитора, можете да чуете в звуковия файл.
В рамките на предаването "Музика хисторика" този вторник (29 ноември) имате шанс да чуете интерпретацията на Явор Генов на абстрактни композиции и танци от Ханс Нойзидлер, както и интабулации за лютня на вокални произведения от други композитори от епохата като Жоскен де Пре, Лудвиг Зенфл, Хайнрих Изаак и Йоханес Гизелин.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg