Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикалният театър, оперетата и мюзикълът са жанрове на младостта

Снимка: личен архив

С една от последните си хитови премиери "Цигулар на покрива" Националната оперета отбелязва 50-годишен юбилей и 25 години творческа дейност на Александър Мутафчийски. Освен в ролята на млекаря Тевие, в постановката Мутафчийски е асистент-режисьор на популярния театрален режисьор Небойша Брадич.

"Аз имам себе си за голям късметлия. За тези 25 години, когато започнах работа в Музикалния театър, много бързо навлязох в текущия репертоар. Повече от 100 години в България има професионална оперета. Музикалният театър е носител и продължител на тези традиции. Нашата мисия е те да продължат и оперета да има и след нас" – каза Александър Мутафчийски. 

Актьорът и режисьор е определян за едно от големите имена в съвременното българско оперетно изкуство. Освен водещ солист, Александър Мутафчийски е сценарист и режисьор на концерт-спектакли, сред които "Една вечер с хитовете на Бродуей", "Зимна приказка", "Оперетно вариете – Подари мечта!", "Grand Cancan – великата оперета", "Българи от старо време", както и на мюзикъла за деца "Зайченцето бяло".

Александър Мутафчийски е роден в град Варна. Завършва Държавната музикална академия "Панчо Владигеров" – София през 1999 година, специалност оперно пеене като студент на проф. Лили Стефанова и проф. Павел Герджиков.

Още като студент в първи курс на Академията през 1996 година дебютира на сцената на Варненска опера в оперите "Така правят всички" от Моцарт и "Любовен еликсир" от Доницети, където изпълнява баритоновите партии.

От 1997 година Александър Мутафчийски е солист в трупата на Националния музикален театър "Стефан Македонски".

Какво още сподели Александър Мутафчийски, можете да чуете в интервюто, което даде за предаването "Метроном" по програма "Христо Ботев" на БНР.



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25