АКФ връчи, за трета поредна година, наградите "Червена линия: журналистика срещу корупцията". Бойко Станкушев, директор на фондация "Антикорупционен фонд", подчерта: "Без смелостта на журналистите, които неотстъпно разкриват пред обществото добре прикрити злоупотреби и несправедливости, борбата с корупцията е невъзможна. Това е посланието на наградите и надеждата ни е, че с тях отдаваме дължимото на ключовия принос на журналистическата общност за разкриването и противодействието на корупционните практики“.
Тази година за наградата бяха номинирани 36 журналисти. "Червена линия" за регионална журналистика бе присъдена на Лалка Димитрова от "Дарик" - Бургас за разкриване на регионалните измерения на проблем с европейско значение – липсата на надеждна система за идентификация на влизащите в България лица, търсещи закрила.
Заедно с адв. Стоян Мадин, изпълнителен директор на фондация "Български адвокати за правата на човека" и член на журито, тя беше гост на "Мрежата".
Хубава журналистика
Лалка Димитрова: "Повечето от нас, които правим истинска журналистика, трябваше да се сбогуваме с част от илюзиите си и с онова, което пишеше в учебниците ни, че е важна единствено истината, само истината и нищо друго освен истината, и че това е нещо възможно. Оказа се обаче, че ситуацията към днешна дата е много, много по-различна. И аз доскоро си мислех, че истината е най-силното оръжие, само че се оказа, че в момента ние използваме истината като танк, с който водим хибридна война. Разбира се, че ние сме губещите във всяка една ситуация, но хубавото е, че регионалните журналисти имат и гръбнак, имат и кураж, имат и смелост, и добро образование, защото е много важно това, за да работиш тази професия.“
Битката на корупцията срещу обективната журналистика
Лалка Димитрова: "За корупция се говори много, но никой не казва как тя може да бъде измерена, за да можем да ѝ се противопоставим ефективно. За съжаление на този етап тази битка е чрез посочване на конкретни примери от страна на журналистите, за които държавните институции трябва да си свършат работата. И пак за съжаление, често тези институции генерират тази корупция и днес си мисля, че журналистиката е изгубила основната си функция да бъде коректив на властта. Така изглежда.
Има един индекс "Усещане за корупция" – това усещане за корупция се е пропило във всяка фибра на телата ни, това се носи като смрад във въздуха. И тук идва работата на журналистите, макар механизмите за реакция са доста по-ограничени за нас.“
Стоян Мадин: "Корупцията е обществено явление и като обществено явление, докато имаме обществена търпимост към него, тя няма да изчезне. А за да може да изградим една обществена нетърпимост, трябва да разобличаваме корупцията. Промяната започва от създаването у хората необходимост да се борят за моралните ценности. Когато имаме едно такова общество, то то много трудно може да бъде корумпирано. Това е дълъг процес и той не може да се случи за 2-3 години, за 10 години дори не може да се случи, но ако имаме ясната визия какво искаме да постигнем, то ние можем да започваме отсега. Обикновеният човек има визия за съвсем други неща. Корупцията е причината, а обикновено хората виждат следствието и не си задават въпроса за това каква трябва да е причината, за да се случва това или онова. Трябва да има повече смели хора, които да искат да се спазват законите. Смелите хора са адвокати, журналисти, съдии, прокурори, политици. Просто време е да кажем: "Не! Нещата няма да се случат по този начин. Искаме да променим правилата на играта. Не искаме да живеем в държава, където най- хубавото нещо е нощното шкафче пълно с кюлчета. Ние не я искаме тази ценност. Ние искаме нещо друго. Ние в това шкафче не искаме кюлчета, ние искаме – книги, искаме идеи. Искаме бъдеще!“
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Pixabay
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg