Възможната конституционна развръзка – реалност или хипотеза. Това коментира в "Законът и Темида“ д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски“ и в Университета за национално и световно стопанство.
Вчера комисията по правни въпроси в Народното Събрание отхвърли ветото на президента върху Изборния кодекс. Предстои гласуване в пленарна зала и най-вероятно там ще падне този текст. Каква е процедурата след ветото?
"В първоначалния вид законопроектът може да се приеме с обикновено мнозинство. Тук Конституцията изисква абсолютно мнозинство, т.е. най-малко 121 народни представители следва да гласуват. Ако парламентът има волята да гласува закона в какъвто и да е вид. Де факто със 121 гласа може да се преодолее президентското вето. Но може да се съобразят и с някои от мотивите на Указа на президента", посочва д-р Орлин Колев.
В каква ситуация се намираме в момента между първия и втория мандат?Според чл. 99 от Конституцията парламентът разполага с три възможни опита за образуване на правителство. След като имаме неуспешен мандат от първия опит, рулетката продължава да се върти. Първият и вторият опит като процедури са идентични. Разликата се състои в парламентарната група, която излъчва кандидата за министър-председател. Ако и тук имаме неуспешен опит за излъчване на правителство, то тогава президентът за трети пореден път ще следва да възложи проучвателен мандат не на кандидат от парламентарна група, а на самата парламентарна група в седемдневен срок.
Според д-р Колев фазата, в която се намираме в момента, няма срок за даване на втория мандат. И допълва, че политологичният прочит за евентуална възможност за формиране на експертен кабинет на малцинството не кореспондира с пряк текст от Конституцията. Идеята на конституционния законодател е не да има плаващи мнозинства, а по-скоро да има една парламентарна консолидация.Рационализираният парламентаризъм
"Рационализираният вариант на парламентаризма най-вече се състои в недопускане на случаен блам на правителството. И да се подобри работата на парламента в законодателния процес. Двата института на доверието и недоверието към правителството са в полза на правителството“, казва д-р Колев.
При номинацията на проф. д-р Габровски разчитахме тази силна фигура някак си да консолидира парламентарна подкрепа. Идеята на Конституцията е точно обратната. Първо се консолидира парламент и се обединява около правителството, а не обратното."
Интерес представлява и конституционното основание по отношение на намерението на опредена политическа партия да инициира референдум срещу въвеждането на еврото у нас.
"Всеки един въпрос, който се отнася до българския национален суверенитет, следва да бъде разгледан с необходимата доза на сериозност. Разпоредбите в Закона за прякото участие на гражданите в държавната и местното самоуправление, в чл. 9 е установен периметърът, при който не могат да бъдат подлагани въпроси на национален референдум. Въвеждането на еврото само по себе си следва да се осъществи със закон и с много изменения в редица други закони", твърди д-р Колев.
Идеята на политическата партия, която лансира идеята за референдум, като че ли няма своето законово основание. Не може да бъде предмет на национален референдум въпрос, който касае закон или кодекс в неговата цялост.
Конституцията е категорична, особено при процедурата за връчване на проучвателен мандат, но на три самостоятелни етапа."
Д-р Орлин Колев, коментира, че не следва да се приемат и трите проучвателни мандата като част от една и съща процедура. Една процедура по конституиране на правителство, но това са три самостоятелни отделни опита. В тази разпоредба няма как да приемем, че президентът може да се възпротиви на избора на парламентарната група кой да бъде предложения за министър-председател. Парламентарната група сама преценява на кого да се довери за бъдещия министър-председател. И за президента не остава нищо друго освен да му връчи мандат. Ако и три парламентарни групи излъчат една и съща фигура, не виждам как президентът би могъл да откаже да връчи проучвателен мандат.
Възможната конституционна развръзка – реалност или хипотеза
"Ще бъде реалност тогава, когато имаме консолидирано парламентарно мнозинство. Иначе остава една хипотеза", споделя д-р Колев.
Целия разговор с д-р Орлин Колев можете да чуете в звуковия файл.
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg