Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Законът и Темида" – каква беше 2022 година?

Каква беше 2022 година през призмата на "Законът и Темида"? Ето какво споделят в последното за годината издание дългогодишните консултанти на юридическото предаване на Българското национално радио. Благодарение на тях "Законът и Темида" печели вече 11 години доверието на слушателите.

Камен Каменов – нотариус, член на Съвета на Камарата на нотариусите в България, години наред заместник-председател на Камарата на нотариусите, автор на книгата "Нотариусът и правото", носител на специалната награда на Съюза на юристите в България, представител на България за Европейската нотариална мрежа към Съвета на нотариатите от Европейския съюз, член на Българската асоциация за Европейско право от 2013 г. и дългогодишен консултант на "Законът и Темида":

"Годината беше добра, слава Богу, щом продължаваме да помагаме на слушателите вече 11-а година, търсейки и решавайки въпросите, които те ни поставят, с оглед и на социалната ни функция като юристи – да помагаме на обществото и на тези, които имат нужда от това. Като работим и спазваме закона, защитаваме интересите на държавата и на гражданите, събирайки данъците, предотвратявайки спорове и решавайки проблеми. Ежедневната работа, трудът ни – това, което даваме според възможностите си в услуга на обществото и на гражданите, като решаваме въпроси в областта на гражданското право, е нашето призвание и нашата функция за утвърждаването на фигурата на нотариуса."

Проф. Ирена Илиева, директор на Института за държавата и правото към Българската академия на науките, председател на Бюджетния комитет на Агенцията на ЕС за основните права, член на Бюрото на Комисията срещу расизма и нетолерантността към Съвета на Европа:

"В края на годината всички правим равносметка, гледаме и към бъдещето. Плодна беше тази година, изпълнена с предизвикателства. Лично за мен – бях преизбрана за директор на Института за държавата и правото към БАН за втори и последен 4-годишен мандат. Бяха подновени и мандатите ни в ЕК срещу расизма и нетолерантността, и в Управителния борд на Агенцията за основните права на ЕС. По-важното не беше толкова номинирането ни от правителството, колкото одобрението от двата висши органа на ЕС. Получи се един двустранен, много важен, процес от гледна точка на защитата на основните права. Новата година очаквам да е трудна, най-вече от финансова гледна точка."

Проф. Таня Йосифова, адвокат, експерт по гражданско и трудово право, преподавател в УНСС, председател на Арбитражния съд при БСК, носител на специалния приз на 10-ите национални правосъдни награди, коментира годината:

"През 2022 г. имаше много предизвикателства, особено след пандемията и връщането към нормалното, към физическите контакти... Това беше една успешна година, изпълнена с много постижения и вълнуващи срещи. Благодаря на колеги, приятели, моето семейство и разбира се, на вашия екип. Беше вдъхновяващо да чувствам подкрепата на толкова положителни хора. През новата година се надявам да продължа в същата посока – в интернет правото, в преподавателската си работа, както и в администрирането на Арбитражния съд при БСК."

Адв. Захари Генов – експрокурор, юрист, специалист по гражданско, трудово, семейно, административно и наказателно право. Той е човекът, който вече 11 години всеки петък в студиото на "Законът и Темида" отговаря на слушателски въпроси. 

"Като юрист, аз свързвам годината с някои постижения във връзка с делата, в които съм участвал като представител на определени физически и юридически лица. За повечето от тях ми прави впечатление, че със задоволство следях развитието им и резултатите от тях, главно във връзка с проблемите, които администрацията направи във връзка с отношенията с гражданите. Предаването дава възможност за информация, която е поднесена популярно и дава знания, оформя мироглед, за да могат хората да имат настройка какъв е правният живот и каква е дейността на съдебната система."

Д-р Орлин Колев, член на Комисията за защита от дискриминация, преподавател по конституционно право в Юридическия факултет на СУ "Свети Климент Охридски" и в УНСС.

"През 2022 г. се случиха много важни както в международен, така и във вътрешнодържавен план събития. Във вътрешен план като че ли годината мина под знака на политическото, или поне на желанието за политическото. В този смисъл очаквам да се завърне наистина политическото и да вземе превес над личностното противопоставяне, над битовизма в публичните отношения, в немалко случаи и на твърдоглавието... Убеждаваме се, че отрицанието на всяка разкриваща се възможност не е основание и не представлява политическа далновидност. Иска ми се през новата 2023 година противопоставянето да отстъпи място компромисния прагматизъм, разбира се, осъществяване на позитивните за обществото събития. Силно се надявам да има правителство през новата година."

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, а също и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата",  както и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разкрива какво е фалшива информация в епохата на постистина. В..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52