Много са историческите моменти, свързани с развитието на град Горна Оряховица, които се съхраняват в историческия музей, отразени в документи и фотографии и интересни експонати, които допълват представата за културното наследство на общината.
Един от привлекателните обекти в района е средновековната крепост "Ряховец", възникнала през III-IV век. Любопитното е, че името си крепостта получава от един особен вид орех, който расте предимно в околността. Очаква се тази година да е изпълнена с много и разнообразни музейни прояви. През пролетта на 2023 г., в изпълнение на спечеления проект "Археологически разкази за горнооряховското минало" Историческият музей в Горна Оряховица ще представи експозиция,с находките от последните три сезона на крепостта Ряховец, както и резултатите от проучванията на новооткрития некропол, намиращ се близо до нейните руини.
Един интересен момент от историята на града е откриването най-дългата железопътна линия София-Варна. На 8 ноември 1889 г., на новопостроената жп-гара Горна Оряховица-Каптинец, лично от цар Фердинанд тържествено е прерязана лентата на най-новата и важна придобивка за цялата страна.
А през 1913 г. в града започва работа най-голямата за времето си на Балканския полуостров фабрика за захар, изградена от Чешко-българското дружество за захарна индустрия.
От края на март 1925 г. Първият международен мострен панаир в България започва да привлича изложители – фирми с вече световна известност от Европа и САЩ.
Един от видните българи – Атанас Буров – също е роден в Горна Оряховица.
От 1962 г. Историческият музей съхранява културно-историческото наследство на града и региона, обособено в 4 раздела – археология, етнография, възраждане и нова история. От 2 юни 1973 г. музейните дейности се реализират в къщата на заможния горнооряховски търговец на платове Тошо Павлов, построена в началото на 20 век. На първия етаж са се помещавали занаятчийски ателиета, а на втория етаж са живели собственикът и неговото семейство.Оригиналният архитектурен облик на сградата до голяма степен е съхранен и до днес.
Музеят е известен също и със своите поучителни и интересни изложби. В "Алкохол & Амбалаж" са представени различни видове алкохолни бутилки, гарафи, чаши, халби и мострени етикети от началото на миналия век. Изложбата се допълва от сифони и шишета за сода, лимонада и други газирани придружители на алкохола, както и черно-бели снимки и фотографии с различно "алкохолно" послание.
"Захар, кафе & сие" "разказва" историята на захарта и сладките изкушения в Горна Оряховица, един от българските градове с многогодишни традиции в сладкарството. Важно място е отделено на оригиналните опаковки на продукцията на едни от първите горнооряховски производители – "Обрешков", "Захарна фабрика", "Орбис", "Братя Цветкови" и др.
Изложбата "Тютюн, енфие & сие” представя различните начини за употреба на тютюна – дъвчене, смъркане, пушене. Експозицията включва много експонати дарени от горнооряховчани – колекции от табакери, запалки и кибрити и др.
Една от най-интересните експозиции е свързана с представянето на историята и обработката на горнооряховския суджук. Както споделиха гостите в предаването има много легенди за ценния хранителен продукт и неговите вкусови качества. Но по-важно е да се знаят 10-те златни правила за консумацията на горнооряховски суджук:
Разпознавай истинския горнооряховски суджук!
Винаги ползвай добре наточен нож!
Преди рязане отделяй ципата от суджука!
Използвай дъска за рязане (танур)!
Режи на тънки парченца!
Пази си пръстите!
Не преглъщай шумно, докато режеш!
Взимай само по едно парче на посягане!
Консумирай бавно и с качествена напитка!
Винаги с приятели!
В студиото разговаряхме с Пламен Мадемов, директор на Историческия музей и Искра Николова, фондохранител, които разказаха за експонатите, изложбите и новите проекти и за мястото на празниците в музейния календар – каква е ролята на музейната институция за опазването на българските традиции.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg