В поредното издание "За здравето" привилегия за участие имаха д-р Николай Радулов, д-р Светлозар Славов и проф. Атанас Щерев – специалисти по акушерство и гинекология от болница "Уни Хоспитал" в Панагюрище, от "Майчин дом" в София и медицински комплекс "Щерев".
В разговора, освен за традициите и посланията на празника, поставихме акценти върху вечната дискусия: естественото раждане или секцио цезарея, говорихме за конкретните медицински грижи за плода и майката по време на бременността, за изкуственото прекъсване на бременност и повлияването на репродуктивната способност.
Дългогодишните и опитни лекари от АГ гилдията коментираха бремето на контрацепцията и други фактори, които нерядко водят до детеродни проблеми и процедури "ин витро". Отчетени бяха психологическите и материалните пречки българките да раждат деца преди навършване на трийсет годишна възраст, както и съвременните успехи в репродуктивната и феталната медицина.
В чисто емоционален план д-р Радулов и проф. Щерев си припомниха младите години като акушер-гинеколози в Пернишката болница, как като колеги са имали общи учители и ментори.
"Майчин дом" бе другата спирка в нашия радиомаршрут. В най-голямата акушеро-гинекологична болница работи д-р Светлозар Славов, който все още се учи от своите "батковци" в професията. Сравнително млад за лекарското съсловие, д-р Славов си припомни влиянието за професионалния му избор на родителите, също лекари, и за несравнимата емоция от мига на всяко едно раждане в неговата практика.
Новини от сферата на здравеопазването, както и други тематични детайли допълниха общата звукова картина в последния брой "За здравето".
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg