Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бабин ден за …мъже

Снимка: mbal-samokov.com

В поредното издание "За здравето" привилегия за участие имаха д-р Николай Радулов, д-р Светлозар Славов и проф. Атанас Щерев – специалисти по акушерство и гинекология от болница "Уни Хоспитал" в Панагюрище, от "Майчин дом" в София и медицински комплекс "Щерев".

В разговора, освен за традициите и посланията на празника, поставихме акценти върху вечната дискусия: естественото раждане или секцио цезарея, говорихме за конкретните медицински грижи за плода и майката по време на бременността, за изкуственото прекъсване на бременност и повлияването на репродуктивната способност.

Дългогодишните и опитни лекари от АГ гилдията коментираха бремето на контрацепцията и други фактори, които нерядко водят до детеродни проблеми и процедури "ин витро". Отчетени бяха психологическите и материалните пречки българките да раждат деца преди навършване на трийсет годишна възраст, както и съвременните успехи в репродуктивната и феталната медицина.

В чисто емоционален план д-р Радулов и проф. Щерев си припомниха младите години като акушер-гинеколози в Пернишката болница, как като колеги са имали общи учители и ментори.

"Майчин дом" бе другата спирка в нашия радиомаршрут. В най-голямата акушеро-гинекологична болница работи д-р Светлозар Славов, който все още се учи от своите "батковци" в професията. Сравнително млад за лекарското съсловие, д-р Славов си припомни влиянието за професионалния му избор на родителите, също лекари, и за несравнимата емоция от мига на всяко едно раждане в неговата практика.

Новини от сферата на здравеопазването, както и други тематични детайли допълниха общата звукова картина в последния брой "За здравето".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Диков, Антон Митов и Теодор Цеков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..

публикувано на 20.01.25 в 18:18

Импулсът в мен: Стресът след ваканция

Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен".  Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..

публикувано на 20.01.25 в 15:46

Православната църква чества паметта на св. патриарх Евтимий Търновски

На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски. Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство. Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева...

публикувано на 20.01.25 в 10:19

Опаковките на бъдещето: Гъбен материал вместо пластмаса

В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Тези опаковки предлагат висока ефективност, стандартизация и възможност за адаптация към различни продукти, независимо от формата и размера им. Основната..

публикувано на 20.01.25 в 09:32
Самуил Петканов

Парадоксът на кламера

Самуил Петканов, създател и автор на сатиричния сайт "Не! Новините", коментира в "Мрежата", съвсем не на шега, бъдещето на почти умрелите (според него) традиционни медии и не само. Защо "бъдеще“, защо "умрели" и защо има доза оптимизъм "Оптимизмът идва от носталгията по традиционните медии – радиото, телевизията, печата, и дори към онзи..

публикувано на 20.01.25 в 09:15