"С усилия и желание можеш да разбереш всичко и да се справиш с всичко", казва Атанас Димитров. Той е ученик в 12 клас в Софийската математическа гимназия, запален е по точните науки. Носител на стипендия на фондация "Еврика", има и медали от международни олимпиади. Обича Варна, градът, с който се чувства свързан и се надява един ден да се върне да живее там.
За себе си Атанас Димитров казва, че май досега не му се е налагало да избира между математиката и информатиката. Просто защото при него нещата се получават естествено, с лекота, без предварителни планове и големи амбиции, защото в точните науки го води естественото любопитство към света.
"Миналата година бях в Националния отбор по информатика на България и представих страната ни на състезание в Индонезия – на Международната олимпиада по информатика, където се справих прилично и взех сребърен медал“, разказва Атанас Димитров лаконично. Питам го каква е ролята на учителите в живота му – дали е имал добри преподаватели, които са поощрявали любопитството му.
"Мога да кажа, че съм имал добри учители, и че имам в момента също имам такива учители", отговаря той и разказва, че парадоксално, но в момента най-любимите му преподаватели не са само онези по точни науки, но и учителите му по английски език и по философия. Самият той има опит като преподавател, защото в момента води школа към училището и познава онзи момент, в който по-малките деца разбират и най-сложните задачи.
Карам Атанас Димитров да помисли защо у нас липсват добри комуникатори на науката, защо не са никак много онези учени, които могат увлекателно и разбираемо да представят научни проблеми пред публиката и да увлекат младите хора. И защо в същото време част от хората са по-склонни да вярват на конспиративни теории и кое налага в 21-ви век отново да доказваме, че Земята не е плоска. А Атанас се усмихва и отговаря, че "някои идеи в 21 век звучат доста, доста странно и не са базирани на реалността".
Чуйте разговора на Оля Стоянова с Атанас Димитров
Снимка – личен архив
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица. Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..
Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg