Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хоровият диригент и богослов Димитър Димитров на 80 години

Снимка: личен архив

Един от най-изтъкнатите български богослови и музиканти, хоровият диригент, педагог и музикален общественик доц. Димитър Димитров отбелязва през 2023 г. 80-годишния си юбилей и 45 години главен диригент на Смесения хор при Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски". Неговият изключително фин и верен усет за "автентичност” го нарежда сред най-значителните съвременни хорови диригенти.

Роден на 20 януари 1943 г. в София, той от малък е закърмен с любовта към църковната православна музика. Неговите родители, въпреки че не са професионални музиканти, участват в Братствения хор към столичния митрополитски храм "Света Неделя". Затова не е случайно, че Димитър Димитров и по-малкия му брат Симеон – днес български патриарх и софийски митрополит Неофит – завършват Софийската духовна семинария и Духовна академия (днес Богословски факултет към Софийски университет "Св. Климент Охридски")


За обучението си в Духовната семинария и последвалото музикално развитие доц. Димитър Димитров споделя:

Професионалното си развитие в областта на хоровата музика Димитър Димитров започва като хорист в софийския митрополитски храм "Света Неделя", където за кратко е и помощник-диригент. Между 1977 и 1990 г. е ръководител на Представителния смесен хор към Врачанска света митрополия, а от 1 януари 1978 г. до момента е главен диригент на смесения хор на Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" в София.

Като педагог той е преподавал в различни периоди църковна музика и богослужебен ред в Духовната и Музикалната академия в София, както и в Пловдивския университет (филиала "Любен Каравелов" в Кърджали).

Димитър Димитров активно работи през последните 50 години и като музикален общественик. През 1968 г. той е сред съоснователите на прочутия вокален ансамбъл "Йоан Кукузел Ангелогласния", който се утвърждава през годините като един от посланиците на българската музикална култура в Европа и света. През 1991 г. по време на Фестивала на българската култура в Бад Вьорисхофен (Бавария) той става съосновател на Немско-българското културно дружество, интегрирано през 1995 г. в Международната фондация "Европейски форум". Димитър Димитров е и съосновател и дългогодишен председател на журито на Международния фестивал за православна църковна музика "Света Богородица – Достойно ест" в Поморие, провеждан всяка година в дните около едноименния празник на 11 юни.

На 24 януари 2023, вторник, броени дни след тържествения концерт в зала "България" по повод 80-годишния юбилей на доц. Димитър Димитров, той ще бъде гост в студиото на предаването "Студио "Музика" на програма "Христо Ботев" от 19.30 часа. Своите благопожелания към юбиляра отправят в ефира на предаването ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, първия помощник-диригент на доц. Димитров в Патриаршеския хор и преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров" д-р Георги Еленков и синът на Димитър Димитров, оперният певец-бас и хорист - солист в Патриаршеския хор Стефан Димитров.

В предаването звучи и източноправославна църковна музика – монодийна и многогласна – в изпълнение на ръководените през годините от доц. Димитър Димитров хорови състави.

Снимки: личен архив на Димитър Димитров

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45