Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семейство Певтичеви и чудото на живота

Снимка: Мартина Кръстева

Д-р Стоян Певтичев и неговата съпруга, акушерката Десислава Певтичева, гостуваха в рубриката "Моето семейство" в Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден. По стар стил той се празнува на 21 януари и до ден днешен тази дата е предпочитаната от хората, които помагат на белия свят да се появи нов живот и първи поемат този живот в ръцете си.

Първата среща

"Аз започвах следването си, а той приключваше специализацията си. Запознахме се в гинекологична клиника. Пациентките бяха много притеснени, тогава много ме впечатли как той им разказваше вицове и всякакви смешки, за да може да се отпуснат. В съзнанието ми се запечата колко човешки подхожда към работата си", споделя Десислава.

Така те стават тандем работата, а по-късно и в живота. Днес са горди родители на две деца – момиченце 4 и момче на 1 година.

Работата

Макар да признават, че работата в родилната зала не е за всеки, Стоян и Десислава никога не биха работили друго, а мисията им е да развиват добрите практики, които са научили в чужбина, и у нас.

"Неизбежно е емоционалното пренасяне на емоциите от работа вкъщи. Но от друга страна е голяма привилегия другия човек да може да те разбере", казва д-р Певтичев. А неговата съпруга допълва:

"Имаме какво да дадем на България. Много мечтаем да осъществим онези добри практики от Европа. Аз лично се надявам да сформираме един добър, мултидисциплинарен екип, който да изготви стандарти за послеродовата грижа. И тази грижа да бъде доста по-достъпна и много повече жени да имат възможност да се докоснат до акушерка, психолог и други с специалисти, които да им помогнат след раждането.

Свикнали сме да обгрижваме бременните и раждащите, а после тази грижа затихва. В това отношение Алиансът на българските акушерки се бори за това всяка жена да има достъп до своя лична акушерка, която да бъде почти приятел, за да получи адекватна информация от квалифицирани хора"

Чуйте целия разговор със семейството в звуковия файл:

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50