Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За реликвите и за отношението към националните герои

175 години от рождението на Христо Ботев

9
Даскал Ботевото училище - стая на класното училище.

175-годишнина от рождението на поета революционер Христо Ботев е повод да се срещнем с Ася Николова, директор на Националния музей "Христо Ботев" в Калофер. Тя разказа за реликвите, съхранявани в музея и за отношението днес към националните ни герои.

Мемориалната къща на Ботевото семейство
Музеят представя редица тематични и художествени изложби, организира и участва в научни сесии и конференции от национален и регионален характер. Архитектурният комплекс е изграден в парк "Ботева градина", на мястото, където се е намирала последната къща на Ботевото семейство. Комплексът е разположен върху земя, собственост на о.з. ген. Кирил Ботев, брат на Христо Ботев, която земя той предоставя "за вечни времена" за изграждане на музей на поета революционер. По инициатива на гражданите на Калофер и по спомени на ген. Ботев и на по-възрастни калоферци, през 1942-1944 г. е изградена и възстановена Мемориална къща-музей, на мястото на къщата, разрушената през 1877 година, по време на опожаряването на града. Оригинални експонати в нея са чекръкът и шевната машина на майката на Ботев.

Ася Николова  в студиото
През 1973 г. към мемориалната къща-музей е открита нова експозиционна зала, която е обновена през 2008 г. в чест на 160-aта годишнина от рождението на Ботев. Изложени са единствените запазени негови лични вещи – джобен часовник и писалищните му принадлежности – както и печатната преса, на която са отпечатани част от броевете на Ботевия вестник "Знаме” и първи брой на последния му вестник "Нова България”. Богат снимков материал разказва за делото и живота на поета революционер.

Музейният комплекс е обявен за групов паметник на културата – историческо място с национално значение.

Снимки: НМ "Христо Ботев", Божидар Любенов

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25