Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биодинамично земеделие – какво знаем и какво не знаем?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Биодинамичното земеделие не е нова практика, а доста стар метод, който се базира на седем основни принципа. Агрономът Мими Найденова обяснява в ефира на “Нашият ден“ кои са те: 

“То се базира на духовната наука антропософия, която е формулирана от Рудолф Щайнер. Основните принципи на този тип земеделие се дават от Щайнер по време на неговия лекционен курс през 1924 г. В рамките на осем лекции, той формулира основите на биодинамичния модел. 

Биодинамичната ферма функционира като един самостоятелен и уникален организъм. Тя има своите съставни части. Това е система, която има своите елементи. Това е почвата и територията, на която е разположена. Това е почвата с целия живот в нея, защото тя е живо същество.

Целият растителен свят, който се намира на тази територия, всички животни – култивирани и диви. И на последно място са хората, които се грижат за тази ферма, които участват в нейната работа и тези, които потребяват нейните продукти.

Всичко това представлява един организъм, който съществува свързано. Никоя от тези части не съществува сама за себе си, а те взаимно се подпомагат, взаимодействат си и съществуват като единно цяло“, казва в “Нашият ден“ Найденова и допълва:

“Целият живот на този организъм се подчинява на седем основни принципа. Първият от тях е, че живата почва е ключът към успешната дейност на селскостопанската работа. Трябва да се стремим да имаме жива почва, върху която можем да произведем и живи растения.

Това означава, че всичките ни механизирани действия трябва да се стремят да запазват естествената структура на почвата и даже там, където тя е нарушена поради някаква причини да я възстановят. В никакъв случай не се използват химически торове за обогатяване на почвата. Средствата за торене са само с органичен произход.

Вторият принцип е да получим растителни продукти, които са чисти от ГМО и от химически пестициди. В нашето растениевъдство не се допуска използването на сортове, които имат генно модифициран произход.

Трети основен принцип е хуманното отношение към животните. Те са една много важна част от биодинамичната ферма, ние се стремим да храним нашите животни с храни, произведени във фермата. Не се допуска никакво осакатяване с цел улесняване на отглеждането. Прилага се и пасищно отглеждане, където е възможно.

Четвъртият принцип е запазване на биоразнообразието. В биодинамичната ферма е задължително – 10% от територията на фермата да бъдат площи с диворастящи растения и диви животни“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10