Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биодинамично земеделие – какво знаем и какво не знаем?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Биодинамичното земеделие не е нова практика, а доста стар метод, който се базира на седем основни принципа. Агрономът Мими Найденова обяснява в ефира на “Нашият ден“ кои са те: 

“То се базира на духовната наука антропософия, която е формулирана от Рудолф Щайнер. Основните принципи на този тип земеделие се дават от Щайнер по време на неговия лекционен курс през 1924 г. В рамките на осем лекции, той формулира основите на биодинамичния модел. 

Биодинамичната ферма функционира като един самостоятелен и уникален организъм. Тя има своите съставни части. Това е система, която има своите елементи. Това е почвата и територията, на която е разположена. Това е почвата с целия живот в нея, защото тя е живо същество.

Целият растителен свят, който се намира на тази територия, всички животни – култивирани и диви. И на последно място са хората, които се грижат за тази ферма, които участват в нейната работа и тези, които потребяват нейните продукти.

Всичко това представлява един организъм, който съществува свързано. Никоя от тези части не съществува сама за себе си, а те взаимно се подпомагат, взаимодействат си и съществуват като единно цяло“, казва в “Нашият ден“ Найденова и допълва:

“Целият живот на този организъм се подчинява на седем основни принципа. Първият от тях е, че живата почва е ключът към успешната дейност на селскостопанската работа. Трябва да се стремим да имаме жива почва, върху която можем да произведем и живи растения.

Това означава, че всичките ни механизирани действия трябва да се стремят да запазват естествената структура на почвата и даже там, където тя е нарушена поради някаква причини да я възстановят. В никакъв случай не се използват химически торове за обогатяване на почвата. Средствата за торене са само с органичен произход.

Вторият принцип е да получим растителни продукти, които са чисти от ГМО и от химически пестициди. В нашето растениевъдство не се допуска използването на сортове, които имат генно модифициран произход.

Трети основен принцип е хуманното отношение към животните. Те са една много важна част от биодинамичната ферма, ние се стремим да храним нашите животни с храни, произведени във фермата. Не се допуска никакво осакатяване с цел улесняване на отглеждането. Прилага се и пасищно отглеждане, където е възможно.

Четвъртият принцип е запазване на биоразнообразието. В биодинамичната ферма е задължително – 10% от територията на фермата да бъдат площи с диворастящи растения и диви животни“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50