Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музика, звучала по времето на Стогодишната война

Снимка: Wikipedia

Екипът на предаването "Музика хисторика" обръща внимание на музиката по време на един от най-мащабните конфликти в европейското Средновековие – Стогодишната война между Англия и Франция. Наименувана от историците от по-късните векове по този начин, самата война всъщност продължава 116 години – между 1337 и 1453, и представлява поредица от няколко конфликта, разделени от периоди на примирие. Всичко започва със спора за френския трон между английския род Плантагенет и френската династия Валоа, като в началото на войната английските сили надделяват, докато на френския престол не се качва Шарл V през 1364 г. По време на управлението си монархът успява да възвърне голяма част от завладените от англичаните земи и да компенсира за загубите на предшествениците си.

Една от най-знаковите победи не само в Стогодишната война, но в цялата английска история е тази в битката при Аженкур на 25 октомври 1415 г., при която Хенри V изненадващо надвива по-многобройната френска армия. Неочакваната победа не само повдига духа на английските войници, но е началото на дълъг период на надмощие в Стогодишната война, което ще завърши с френската победа при Орлеан през 1429 г.

Освен подчертан прогрес във военните тактики и технологии, по време на конфликта се наблюдават и първите признаци на развитие на национална самоидентичност в двете страни, което след края на войната ще доведе до централизирано управление във Франция и Англия и оформянето на двете държави като световни сили. За сметка на това феодализмът постепенно отпада заедно с рицарството и неговия морален и поведенчески кодекс, включващ милосърдие, смелост, доблест, дълг към Господ и останалите християни, справедливост и защита на слабите и бедните.

Този вторник (7 февруари от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" ви представяме част от музиката, звучала по време на този мащабен конфликт, чрез изпълнения на ансамбъл Musica Reservata и консорт "Бeншоа" на произведения от Гийом дьо Машо, Солаж, Форест, Йоханес Аланус, Лайънел Пауър, Гийом Дюфай и анонимни композитори.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интуитивното музициране и децата с аутизъм

Експерименталният музикант Мирян Колев и деца от аутистичния спектър създават музикалния проект "Интуиция" . Чрез изразните средства на интуитивно музициране и свободна импровизация те заедно записват материал, който впоследствие музикантът обработва и превръща в албум. "Понякога аутистите са смятани за хора със забавено развитие, докато..

публикувано на 19.10.24 в 12:15

Тази година лятото си отива на 25 октомври

За "Мери Бойс Бенд" лятото си отива на 25 октомври. Тогава Мери Мутафчиева и компания ще забият в известен столичен клуб и ще ни поканят да пеем заедно любимия рефрен "Отива си лятото, идва есента". На живо ще прозвучат любими песни от албумите "Непознати улици", "Само за теб", "Дългият път към дома", "Щастливи дни" и "Продължавай да мечтаеш", както..

публикувано на 19.10.24 в 08:50

От джаз до фолклор: Музика от Азербайджан

Диригентът Минко Ламбов, познат със своите многостранни интереси в различни жанрове и стилове, беше гост в предаването "Нашият ден". Със солидна кариера, включваща композиране на класическа музика, участие и създаване на редица джаз и поп формации, Ламбов отново доказва своята широка музикална палитра, като подготвя предстоящия етно-симфоничен..

публикувано на 18.10.24 в 12:00

Вечната любов на Анди Гиб

Съществуват ли определения като "божествени фалцети" или "ангелски фалцети"? О, да, несъмнено! И те прилягат идеално на една личност от историята на световната поп музика, която слага своя уникален отпечатък върху нея. Със същия отличителен белег са надарени и неговите братя от английската фамилия Гиб, съставляващи клана "Би Джийс". Налице е..

публикувано на 16.10.24 в 10:30
 Quarto Chamber Orchestra

Quarto Chamber Orchestra и Йордан Камджалов празнуват рожден ден в зала “България”

20 години ще отбележи на 16 октомври Quarto Chamber Orchestra – един от най-успешните български състави за класическа и съвременна музика, доказал се с изключителни участия на международната сцена.  Рожден ден има и Татяна Тодорова – водач на виолите в Quarto Chamber Orchestra. В същия ден е роден маестро Йордан Камджалов, носител на многобройни..

публикувано на 15.10.24 в 16:55