Археологическият музей в гр. Сандански е най-старият музей в Югозападна България. Може би защото и градът се смята за един от най-старите градове и у нас, и на Балканския полуостров, а може би и в Европа. Според откритите артефакти изследователите приемат, че тази територия е населявана още от времето на бронзовата епоха. Намерени са и доказателства, които сочат, че е възможно тракийските племена меди и синти, живели по тези места, да са се сражавали в Троянската война, подкрепяйки Троя.
През лятото на 2021 година музеят отбеляза 85 години от създаването си – 1936 г., но всъщност той започва да осъществява активно своята дейност през 1970 г., като общинска културна институция. За този период на територията на региона са разкрити много и интересни артефакти, които напомнят за афоризма, приписван на Хераклит: "Всичко тече, всичко се променя…". Но като че ли човешките стремежи, амбиции и същност не са се променили много.
Първоначалната сбирка на музея е създадена от учениците на град Сандански. Днес във фонда на музея се съхраняват повече от 11 000 артефакта. На входа посетителите са посрещнати от холограма на Спартак и още изненади от срещи с миналото – от добавена реалност – осъществена с помощта на предоставените от музея таблети. Керамика, бижута и ежедневни предмети, монети и оръдия на труда и други образци от античния живот – още в първите минути привличат вниманието на всеки гост.
Първият етаж е разположен над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. А в две зали на втория етаж са изложени експонати и от праисторията и от античността. Археологическият музей в град Сандански притежава колекция от мозайки от раннохристиянския период (ІV-VІ в.),а също и колекции от надгробна мраморна пластика – смятани за уникални произведения на античното изкуство, са плочите на Юлий Максимум, на Асклепий, дарствената плоча на Флавиана Филократия – единствена по своята изящна изработка. Археологическият музей има и свой филиал в град Мелник.
За музейните находки и интересни инициативи в студиото разказват Антон Ковачев, директор на Археологическия музей в гр. Сандански, и Антония Кочева – уредник в музея.
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..
"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..
Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, с директни включвания и репортажи от: Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София..
Съюзът на българските художници възобнови след близо десетгодишно отсъствие Националната изложба "Рисунка и малка пластика". Традиционната експозиция представя търсенията на съвременните художници от различни поколения в областта на рисунката и малката пластика. Мащабният преглед успя и тази година да предизвика интереса на зрителите към тези по-интимни..
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg