Често несъзнателно правим или не правим неща, казваме или премълчаваме други с едничката цел – да си набавим валидация, да се почувстваме важни.
Изразът “набавям си валидация“ е на Цвети, или Флора Стратиева, журналист в БНТ и влогър.
Тя разказва забавна случка от своите тийнейджърски години, чиито последствия, оставени като снимков материал в социалните медии, я застигат сега, години по-късно.
“Моите родители никога не са били бедни, но не са били и с извънредни възможности – попаднах на среда с доста по-богати деца на около 13-14 г. Това са формиращи години, в които е много важно общественото одобрение на съучениците ти в групата. Исках да се впиша по малко по-нестандартен начин, виждайки, че моите съученици имаха доста по-висок стандарт от мен – ходеха с маркови дрехи, постоянно се снимаха с торбички след пазар“, разказва тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
Аз нямаше как да си купя обувки за 2000 лева, затова си измислих план. Първоначално си мислех, че, като си купувам неща, които не са оригинални, ще мога да отбия номера, но не ми се получи и ме разкриха много бързо. Сложно е, когато си на тези години и не си формиран като характер и индивид да тръгнеш да си казваш, че си стойностен човек и без такива притежания. Това се осъзнава на един по-късен етап.
В този момент реших, че най-доброто решение е да вляза в сайтове за продажба, като Базар.бг и подобни на него. Един ден си разглеждах обяви на маркови неща, но ми хрумна следното нещо – виждам, че на снимката на едната чанта отзад има торбичка и кутия, които идват със самата покупка. Писах на човека дали мога да купя само торбичката и кутията – за пет лева ми продаде торбичката, а за десет кутията.
В един момент започнах да продавам самите торбички. Стана нещо като бизнес модел и си осигурявах по 30-40 лева на седмица“, казва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg