Навярно всеки човек има своята представа за живота, който иска да живее, и може би в немалко от случаите се смирява над нейната невъзможност. Представете си, например, да сте кинорежисьор у нас и да искате да покажете лицето на същия този живот. Дали ще се впуснете в търсене на идеята за човешката душа, ще я изследвате ли, ще искате ли да я разберете? Ще поставите ли лупа над особеностите в отделния човек, за да откриете смисъла във взаимоотношенията му с хората? Ще се оглеждате ли за някакъв емоционален финал, например личен акт, какъвто е прошката, или пък просто ще оставите нещата и възможностите, ако има такива, да се случват?
Дебютният игрален филм на Светослав Драганов тръгна по кината и вече говори за живота точно на един такъв кинорежисьор и макар да няма идеята да налага представи, някак ни напомня, че винаги имаме такива. За всичко и най-вече за собствения ни свят и мястото ни в него.
"Смирен" разказва за 40-годишния Васил, който влага цялата си енергия във филма, който снима – този сега, този преди това, този, който предстои… Недостигнал успеха, за който мечтае, документалният режисьор загърбва семейството си, за да разкаже за скъсаната връзка между монах и неговата майка и да даде външен образ на личното. Изпаднал в криза, която се разиграва пред очите на зрителите, Васил ни прави съпричастни към една честна история. Тя стъпва на границата на игралното и документалното кино и превръща сюжета в интересен за гледане.
Светослав Драганов се надсмива над себе си с този филм. В професионален план той се възприема като честен хроникьор, който заснема драматургията, написана от живота. С игралния си киноразказ обаче режисьорът влиза в ролята на драматурга. Пътят на филма е дълъг, но и някак забавен, смята Драганов.
Христо Петков влиза в ролята на Васил – алтер егото на Светослав Драганов. Той си партнира с Мирослава Гоговска, Сашка Братанова, Мария Статулова и Борис Луканов. Дебют във филма прави Атанас Бачорски, който не е професионален актьор, но има нужното за киното присъствие на екрана.
На миналогодишния София филм фест "Смирен" получи Специалната награда на журито, а след това и отличието за дебют на наградите на СБФД "Васил Гендов".
Като документалист, Светослав Драганов има сетивата да разглежда в детайли обикновения човек. Нещо, което всъщност успява да постигне и с игралния си дебют. Той е на мнение, че "Смирен" е един филм за човешките взаимоотношения, в който именно човекът, с неговите характерни черти и нрави, е във фокуса на историята.
Може ли истината да бъде на ръба и как се създава неочакваното в игралното кино – Светослав Драганов разказва в звуковия файл.
"Смирен" е копродукция на България и Румъния. Филмът е в кината и тръгва на турне из страната благодарение на NO BLINK | film.
Снимка – NO BLINK | filmСрещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg