Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Божественият" автор на музика за лютня

Франческо Канова да Милано (1497-1543), наричан от съвременниците си il Divino, е един от най-ярките композитори за лютня от първата половина на XVI век, като негови произведения продължават да се издават 120 години след смъртта му. Роден е най-вероятно в Монца в близост до Милано. И баща му – Бенедето, и брат му – Бернардино, са професионални музиканти. Малко се знае за ранния живот на композитора, но със сигурност през 1514 г. вече е в Рим, където ще прекара по-голямата част от живота си в папската орбита. Запазени свидетелства показват, че е служил на Лъв X и Климент VII. Славата на Франческо като забележителен лютнист вече е била факт около 1530, а 6 години по-късно в Милано, Неапол и Венеция са издадени 5 тома, изцяло или частично посветени на музиката му.

Знаменитостта на композитора е голяма не само по време на живота му, но и дълго след това, като той е лютнистът с най-голям брой запазени композиции в източници от всички краища на Европа. За високия статут, който е имал Франческо сред своите колеги, свидетелства и големият брой творби, създадени върху негови произведения от следващите поколения лютнисти, като това представлява безпрецедентен феномен в жанра, както пише музикологът Франко Паван. Той допълва, че "стилът на Франческо, който е преходен между идиоматичната, рапсодична свобода на предшествениците му и строгия имитационен формализъм на много представители от по-късните поколения, оказва силно влияние върху инструменталните композиции в средата на XVI век".

Този вторник (14 февруари, от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" ви представяме живота и творчеството на Франческо да Милано с изпълнения на лютнистите Найджъл Норт, Пол О’Дет, Хопкинсън Смит, Кристофър Уилсън и Шърли Ръмзи.

По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25