На 14 февруари 2023 г., вторник, предаването "Студио музика" от 19.30 ч. поставя началото на новата си поредица "Из живата музикална история". Идеята на поредицата е, чрез звуковата памет, съхранявана в архива на националното радио да припомняме значими събития от българския и световен концертен подиум с участието на български музиканти и състави: техните изяви у нас и в чужбина и съвместните им сценични партньорства с изпълнители от Европа и света. Също така ще си припомняме интересните гостувания в студиото на предаването на ярко изявени и утвърдени български музиканти – изпълнители и композитори по повод техни годишнини или значими събития в творческото им битие.
Първото издание на поредицата "Из живата музикална история" ще отведе слушателите в света на френския модернизъм от края на XIX и първите десетилетия на XX век със записи от три концерта, изключително интересни по своето съдържание и структура, изнесени на 4, 5 и 6 юли 2022 г. в рамките на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Тези концерти са сценично продължение на международния симпозиум, проведен в рамките на фестивала, посветен на френския модернизъм. В него участват проф. Хартмут Кронес, проф. Щефан Кайм, проф. Луис Каяс и редица бележити изследователи на музикалната култура от Франция, България, Швейцария и Австрия, с модератор на събитието – Лили Големинова. В презентациите, представени на симпозиума, теоретиците анализират стила и творчеството на френските композитори-модернисти, връзката им с нововиенската школа и влиянието на френската школа върху музиката на българските композитори.
На тези три тематични концерта, проведени във Варненската градска художествена галерия, публиката има възможност да се докосне до някои от най-известните образци на френските и австрийски композитори, творили през този период от музикалната история, майсторски поднесени от утвърдени български и европейски изпълнители.
Избраните записи от тези концерти, които ще прозвучат в предаването са: "Сиринкс" за соло флейта и "Лунна светлина" във версия за две пиана от Клод Дебюси, фрагменти из клавирните триа на Морис Равел и Жермен Тайефер, както и на Сонатата за флейта и пиано от Франсис Пуленк, "Вариации, интерлюдия и финал по тема на Рамо" за пиано от Пол Дюка, Първия клавирен квартет на Габриел Форе и Клавирния квинтет във фа минор от Цезар Франк.
Музиката на френските композитори от края на XIX и първата половина на XX век ще звучи в предаването в майсторската интерпретация на флейтиста Марио Карбота, цигуларите Оливие Шарлие, Марио Хосен, Кристина Хинова и Жаклин Прейс, Виолистката Марта Потулска, виолончелистите Фредерик Одибер и Сандро Лафранкини и пианистите Марчело Мацони, Долорес Мария Гайтан, Емануела Пиемонти, Надежда Цанова, Милена Моллова, Милена Радинска и Виктория Василенко.
На 14 май 1885 е роден знаменитият майстор на диригентската палка. Повече от 60 години бе властелин на пулта. Държеше в магнетичен транс публиката в огромни зали, при това без каквито и да било сценични трикове. Онези, които са имали шанс да го слушат на живо разказват легенди за мъжа с огромен (почти двуметров) ръст, гъсти коси и трескав поглед на..
Днес (15 май) от 19 часа в Конферентен център "Възраждане" хор "Нуша" с диригент Нели Андреева ще представи концерт-премиерата на проекта "Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор". "В самото събитието ще има четири хора: младежкият хор към "Нуша" с диригент Калина Андреева, като това ще е първа нейна изява като диригент, ще..
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...
16 май Свири оркестър "Скола канторум Базилиенсис" с диригент Вацлав Лукс. 3.00 часа – Балтазаре Галупи (1706-1785), Концерт № 4 в до минор. 3.13 часа – Антонио Вивалди (1678-1741), Nisi Dominum в сол минор, RV 608. Солист Флавио Фери-Бенедети (контратенор). 3.34 часа – Георг Фридрих Хендел (1685-1759), Йохан Георг Пизендел (аранжимент), Сюита из..
Концертна програма “Мирослава и Мирослав” само глас и пиано, с подзаглавие Both Sides Now ("Двете страни сега"), има на 17 май, събота, в столичния In The Mood Jazz Club . За ценителите на смислената и фина музика, производна на джаза, имената на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски в нея са красноречиви. През 2015 година те изпълниха за първи..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато..
Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg