На 14 февруари 2023 г., вторник, предаването "Студио музика" от 19.30 ч. поставя началото на новата си поредица "Из живата музикална история". Идеята на поредицата е, чрез звуковата памет, съхранявана в архива на националното радио да припомняме значими събития от българския и световен концертен подиум с участието на български музиканти и състави: техните изяви у нас и в чужбина и съвместните им сценични партньорства с изпълнители от Европа и света. Също така ще си припомняме интересните гостувания в студиото на предаването на ярко изявени и утвърдени български музиканти – изпълнители и композитори по повод техни годишнини или значими събития в творческото им битие.
Първото издание на поредицата "Из живата музикална история" ще отведе слушателите в света на френския модернизъм от края на XIX и първите десетилетия на XX век със записи от три концерта, изключително интересни по своето съдържание и структура, изнесени на 4, 5 и 6 юли 2022 г. в рамките на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Тези концерти са сценично продължение на международния симпозиум, проведен в рамките на фестивала, посветен на френския модернизъм. В него участват проф. Хартмут Кронес, проф. Щефан Кайм, проф. Луис Каяс и редица бележити изследователи на музикалната култура от Франция, България, Швейцария и Австрия, с модератор на събитието – Лили Големинова. В презентациите, представени на симпозиума, теоретиците анализират стила и творчеството на френските композитори-модернисти, връзката им с нововиенската школа и влиянието на френската школа върху музиката на българските композитори.
На тези три тематични концерта, проведени във Варненската градска художествена галерия, публиката има възможност да се докосне до някои от най-известните образци на френските и австрийски композитори, творили през този период от музикалната история, майсторски поднесени от утвърдени български и европейски изпълнители.
Избраните записи от тези концерти, които ще прозвучат в предаването са: "Сиринкс" за соло флейта и "Лунна светлина" във версия за две пиана от Клод Дебюси, фрагменти из клавирните триа на Морис Равел и Жермен Тайефер, както и на Сонатата за флейта и пиано от Франсис Пуленк, "Вариации, интерлюдия и финал по тема на Рамо" за пиано от Пол Дюка, Първия клавирен квартет на Габриел Форе и Клавирния квинтет във фа минор от Цезар Франк.
Музиката на френските композитори от края на XIX и първата половина на XX век ще звучи в предаването в майсторската интерпретация на флейтиста Марио Карбота, цигуларите Оливие Шарлие, Марио Хосен, Кристина Хинова и Жаклин Прейс, Виолистката Марта Потулска, виолончелистите Фредерик Одибер и Сандро Лафранкини и пианистите Марчело Мацони, Долорес Мария Гайтан, Емануела Пиемонти, Надежда Цанова, Милена Моллова, Милена Радинска и Виктория Василенко.
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...
1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg