На днешния 15 февруари през 1946 г. излиза първият брой на в. “Стършел“.
“В своята история “Стършел“ е минавал през различни периоди. Има периоди, в които изобщо не може да се говори за доброта и човещина, но това е далеч в историята и само старите вестници са запазили това нещо, който се интересува може да влезе в нашия дигитален архив и да разгледа вестника от 47, 48 до 50 и някоя година“, казва в ефира на “Нашият ден“ главният редактор на вестника Михаил Вешим.
По думите му от последните 30 години “Стършел“ е едно демократично и свободно издание, а свободата е най-важното нещо за сатирика.
“Сатирата вирее само в условията на свобода“, подчертава още Вешим и уточнява:
“няма забранени теми в последните години, но има теми, към които подхождаме много деликатно за разлика от други издания, които подхождат провокативно“.
““Стършел“ продължава и ще продължи. Явно формулата е успешна, защото, ако не беше така, той щеше да изчезне по естествен начин“, казва в ефира на “Нашият ден“ Весел Цанков, главен редактор на дирекция “Хумор и сатира“ на БНР.
“Явно формулата да имаш някакви критерии, които да спазваш, се оценява от хората в днешното време. При тях няма забранени теми, ако някой е направил нещо в обществено-политическото пространство, те го атакуват. Тази честност вероятно е плюс. Освен това те са професионалисти, умеят да пишат“, казва още той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg