Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампанията “Родители навреме“ или защо е важно да не отлагаме?

Снимка: pixabay.com

Увеличаването на средната възраст на майката при раждането на първо дете е обща тенденция за целия ЕС. По данни на Евростат за 2019 г. тя е  29,4 години, а за България малко под средната за Европейския съюз – 27,5 години.

Тенденцията обаче е недвусмислена – за 10 години се е увеличила с година и три месеца, като са налице значителни регионални и образователни различия. В столицата средната възраст за раждане на първо дете е 30,4 години, по-висока дори от тази в ЕС, докато в област Сливен е 22,5 години. Около 90% от жените с висше образование раждат първото си дете около и над 30 години, докато 50% от тези с основно и по-ниско образование до 22 години.

Кампанията „Родители навреме” е национална инициатива на БТА и фондация „Искам бебе”. Тя стартира на 20 януари 2023. Кампанията информира за причините за безплодие при двойките и алармира за проблемите, които възникват вследствие на увеличаващата се възраст за зачеване с първо дете. 

Препоръчителната възраст за раждане на първо дете е 21-25 години, каза д-р Георги Николов, председател на Българската асоциация по репродуктивна човешка ембриология, цитиран от БТА.. По думите му жените след 35 г. са „репродуктивно стари“.

От фондация „Искам бебе“ поеха ангажимент в рамките на около година да осигурят безплатни изследвания на яйчниковия резерв за жени на възраст 18-30 години, както и спермограма за мъже на възраст 18-45 години. Радина Велчева, основател на фондацията, посочи, че е изпратила писма до всички министерства с настояване тези изследвания да бъдат напълно заплатени от страна на НЗОК, информира БТА.

Според Радина Велчева, основател на фондация “Искам бебе“, в момента се наблюдава покачване на възрастта на пациентките в инвитро клиниките:

“Това, което наблюдаваме в момента като тенденция, аз самата съм пациент с репродуктивни проблеми, фондацията е основана от мен и от още няколко момичета преди 16-17 години, но тогава в клиниките по инвитро средната възраст на жените като мен беше 27-28 години. В момента обаче средната възраст на хората, които подават своите документи и кандидатстват за инвитро в Държавни фонд “Инвитро“ е над 36-37 години, а в клиниките масово ще видите жени над 40 години, които тепърва започват да решават своя проблем“.

Защо е важно да се обърнем към младите?

Според Радина Велчева това, което пренасяме като послание към младото поколение е, че да имаш дете на 22-23 години, което е най-адекватната репродуктивна възраст, е нещо много лошо и ще ти спре кариерата.

“Обръщането ни към все по-млади хора започна преди около 4-5 години, като започнахме да работим с младите хора, които са студенти-медици, особено добре работим с университета във Варна и студентите по медицина там, защото те са и бъдещите лекари, които искаме да пренесат това послание към тяхното поколение“, казва още Велчева.

По нейните думи последните класове в училище, както и първите години на университета, сексуално и репродуктивно здраве се тълкува като едни предмет. Това, което се говори всъщност на младите жени е как да не забременеят.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53