Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Аларма Пънк Джаз" представя TENGGER (Южна Корея - Япония)

Снимка: личен архив на Tengger

Корейско-японското ембиънт-рок трио Tengger ще завърши европейското си турне тази вечер, събота – 25 февруари, в клуб "Сингълс". Събитието е част от 15-годишнината на серията "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" и започва поредица от азиатски авангардни концерти, които ще бъдат през цялата година.

Tengger са музикално семейство, обикалящо света със своята неконвенционална музика на границата между електронния психеделик, дроун и ембиънт рока, ритуала и спонтанната импровизация. Създаден от паназиатската двойка Итта (Южна Корея) и Марукидо (Япония) преди повече от 15 години, проектът в началото носи името "10" (представяйте си го повече графично, като комбинация от значенията на имената на двамата артисти, а не като десятка), а стават Tengger преди точно 10 години – с раждането на сина им РААИ (който вече е пълноправен член на музикалното трио).

В групата "Итта" свири на хармониум и инструменти-играчки и пее, Марукидо използва аналогови синтезатори, а участието на РААИ е с глас, клавир и танцова хореография на сцената. Името им означава "небесна шир" на монголски (да, същото като Тангра), а от унгарски може да се преведе като "море". Такава е и музиката им - тя може да е и медитативна, но и да бушува, обединявайки природните стихии със света на технологиите. И е еднакво впечатляваща и в градска, и в извънградска среда (непосредствено преди пандемията Tengger издадоха и албум с теренни записи от 108 будистки храма). Между небесния простор и морето групата идва за първи път в България с новия си албум (12-и в дискографията им), носещ името Earthing ("Заземяване").

Непосредствено преди тях на сцената ще излезе Мирян Колев (с проекта си E.U.E.R.P.I.) – един от най-активно пътуващите по света български ембиънт артисти, импровизирал на сцена и със самите Tengger преди шест години по време на творческа резиденция в Южна Корея. Част от неговия пърформънс на 25 февруари ще е и визуалната артистка Гергана Иванова-Гери, носителка на наградата за млад автор в V форум "Малки графични форми", на наградата на НХА Лятна академия Wittgenstein House – Виена, на почетната специална награда за развитие на световното съвременно графично изкуство в 10-ото международно триенале на графиката Битола, както и един от избраните автори на фестивала Cubos de las Tentaciones 8th FIG Bilbao - Фестивал за хартиено изкуство в Испания.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05