Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психосоматично…

Проф. Христо Хинков
Снимка: Кирил Чобанов

Често чуваме този израз в лекарския кабинет по време на анамнеза. Неврологичният и психиатричен статус на всеки човек е от решаващо значение за неговото общо здравословно състояние.

Именно използваният медицински термин бе отправна точка в разговора ни с психиатъра проф. Христо Хинков. Започнахме с финала на предишното издание "За здравето", когато анонсирахме участието на госта. Тогава проф. Хинков отбеляза, че хората отключват неподозирани сили и воля по време на бедствия и катаклизми. Нещо, което има своето научно обяснение, но е и от решаващо значение за собственото ни оцеляване и вземането на правилни решения.

В разговора поставихме на обсъждане различни теми: честите психически разстройства и неврологични болести, стареенето на централната и на периферната нервна система, отражението на стреса и паниката върху собственото ни поведение. В своеобразния психиатричен речник разяснихме значението на абревиатурата БАР и на изразите стигма, суициден, маргинален…


В обособена редакционна поредица проследихме и фалшива новина и измама с реклама на урологични препарати, в които е замесено името на дерматолога от Александровска болница доц. Жана Казанджиева.


В "Акценти от седмицата" редакторът Кирил Чобанов, в разговор с проф. Мария Малинова, постави на вниманието на аудиторията един огромен здравен проблем: откриването, диагностицирането и лечението на ендометриозата. Болестта създава сериозни пречки при забременяване и върху детеродните способности на жената и ще продължи да бъде тема в предаването "За здравето" през месец март, а и в бъдеще.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43