Започваме със загадка: този път в "Усмивки от старите радиоленти" си припомняме един популярен радиоглас, един неуморен пътешественик и сладкодумен разказвач. Който по-отдавна следи предаванията на "Хумор и сатира", веднага ще се досети, че става дума за Ясен Антов.
Той бе богато надарен с умението да разказва, не просто да чете, не просто да информира, а да разказва естествено и увлекателно, независимо дали ставаше дума за измислени от него истории, или за видяно, чуто и преживяно. Нещо повече, Ясен Антов умееше да разказва както пишейки, така и говорейки. Неслучайно неговата първа книга с пътеписи, излязлата през 1975 г. "Накъдето ми видят очите", през 2000 г. в допитването във връзка със 150-годишнината на Иван Вазов бе определена за българския пътепис на ХХ век. Едноименното му радиопредаване, което под една или друга форма звучеше десетилетия наред в радиоефира, също бе изключително популярно.
В друго издание на "Усмивки от старите радиоленти" припомнихме различни страни от творчеството на Ясен Антов, а този път ще слушаме разказите на Ясен Антов за пътешествия. Ще се насочим на юг, към Гърция, после ще отидем далеч на север, в Швеция, откъдето пък ще направим гигантски скок навръх Хималаите. Това пък ни подсеща за друга книга с пътеписи на Ясен Антов, тя е от 1993 г. – "С чадър и пижама из Хималаите". Какво заглавие само, как да не я прочете човек! Ако я намерите при букинистите, особено ако намерите и другите му книги, няма да съжалявате.
В предаването ще чуем и още нещо, не по-малко интересно – два кратки откъса от предаването "Авторът и неговата публика", в които Ясен Антов описва себе си с отстранение и разкрива тайната на хубавия разказ.
Чуйте в аванс тази тайна, а цялото предаване "Усмивки от старите радиоленти", посветено на този пътешественик и разказвач, можете да слушате в неделя от 19.00 часа.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg