Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По въпроса за "женското изкуство"

16
Мария Налбантова, „Пейзажи на метър“, галерия ИСИ-София. Автори на снимките: Владислава Григорова, Калин Серапионов, Мила Панич.

В "Строителите на съвременна България" Симеон Радев пише, че на 12 август 1884 в Русе три жени се явили да гласуват на избори, но бюрото не ги допуснало. И отбелязва "България броеше първите свои суфражетки".

Следва дълъг път и борба, за да се стигне до частични избирателни права на българките през 1937 – да гласуват в местни избори при условие, че са "майки от законен брак". Което по-късно се разширява в право да гласуват в парламентарни избори, ако "омъжени, разведени или вдовици"…

Невена Георгиева, „Неназовано“, Vox Populi „Контейнер“. Автори на снимките са: Невена Георгиева, Радостин Седевчев, Диана Попова.
Разбира се, борбата за права на жените в България съвсем не се ограничава до правото на гласуване. Тя засяга всички отношения в обществото, а не на последно място и изкуството. Както и ролята на художничките в неговото създаване и развитие в миналото и сега.

И с мисълта за 8 март, за натрупаните върху този ден празнични и непразнични смисли и конотации, екипът на "Музей в ефира" покани художничките Мария Налбантова и Невена Георгиева. Разговорът с тях беше за изложбите им "Пейзажи на метър" в ИСИ-София и "Неназовано" във Vox Populi "Контейнер".

Какви теми и проблеми ги вълнуват, и как ги отразяват в изкуството си чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Веселин Начев "10 филма от 20 век"

Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..

публикувано на 22.05.25 в 15:14

Какво казва текстът на собствения си автор

Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..

публикувано на 22.05.25 в 14:38

Голямата диктовка на живо от Националната библиотека

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото.  Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" .  В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..

публикувано на 22.05.25 в 14:30

РИМ – Враца представя научните изследвания на своите уредници

На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..

обновено на 22.05.25 в 12:10

Космосът между митовете и науката – нова изложба в Етнографския музей

На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..

обновено на 22.05.25 в 11:55