Три пъти в църковната година се възпоменава кръста Христов на 14 септември, когато честваме Въздвижение на светия и животворящ Кръст Господен, в третата неделя от Великия пост и на Разпети петък.
Днес ние се покланяме на Христовия кръст, като си припомняме невинните страдания и изкупителния подвиг на Господ Иисус Христос. Както пътник уморен от дългия път отдъхва някъде по средата му, така и християните, които пътуват към небесния Йерусалим, Пасхата Господня се прекланят пред кръста по средата на Великия пост, за да съберат сили за по нататъшното пътуване.
"...Който иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, да вземе кръста си и Ме последва...”. Не случайно това са думи от днешното литургийно евангелие. Те ни призовават да вземем именно своя кръст, а не някакъв абстрактен, типов или общ кръст. Какво означава достойно носене на кръста? Когато човек боледува, той непременно ли носи кръст? Когато е отишъл в манастир – също ли е кръст? Много лесен е отговора – да. Не бива да забравяме обаче, че при тези житейски обстоятелства, може и да не носиш кръст.
Естествено у вас възниква въпроса: Защо? Защото носенето на кръста не просто е да си измислиш някаква благочестива маска и да си я наденеш за пред хората, а следването на Христос и изпълнение на евангелските повели при всички обстоятелства, в които попада човека. Заедно със ставрофорен иконом Дончо Александров от варненския храм "Св. Атанасий" разговаряме за същността на кръста и за кръстоносенето в съвременния свят.
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга: " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg