Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Сингапур наказанието за пиян шофьор е бой с пръчки на голо

Снимка: Мартин Кърнолски

За повечето хора Сингапур е град-държава, отдалечена от България на почти 10 хиляди километра. Високи технологии, висок стандарт, висока влажност – все пак е почти на Екватора. Който е ходил, разказва с блеснал поглед за изрядните чистота и ред. Честно казано, на мен лично те ми дойдоха в повече, но ако човек трябва да избира между абсолютно спокойствие и незабележимо полицейско присъствие е ясно какво ще предпочете. Това, обаче са повърхностни впечатления. Затова съм поканила в студиото музиканта Мартин Кърнолски, който е живял в Сингапур повече от 8 години и познава държавата отвъд лъскавата ѝ фасада. Но първо да ви го представя. Мартин е син на композитора Димитър Кърнолски, затова днес в предаването ще звучи авторска музика.


Към госта ми спокойно можете да се обръщате с титлата доктор, защото е защитил дисертация за сценично поведение и владеене на публиката в НАТФИЗ. Преди това е завършил теоретичния отдел на музикалната академия в София, а магистратурата му е по маркетинг от УНСС. Днес той ще ви пренесе в онзи Сингапур, до който няма как да се докоснем само с една екскурзия.


А той ще разкаже за пълната дигитализация и странните от наша гледна точка порядки. Например законът шофьорите, заловени с алкохол да се наказват с бой с пръчки на голо. И ако припадне, го отпращат на лекар със заръката да се върне да го довършат.
Името на града-държава Сингапур идва от санскрит и означава Град на лъва. Такъв е и символът му – същество между лъв и риба. Мегаполисът очарова с причудливата, но завладяваща смесица от небостъргачи, търговски центрове, древни храмове, малки кварталчета и колониална архитектура.


Сър Рафъл навремето е осъзнал предимствата на Сингапур и е тласнал развитието му от малко рибарско селце до едно от най-големите пристанища в света. Единственото нещо, което е кът там е земята. Затова местните си я набавят като купуват пръст от съседните държави и си изграждат изкуствени полуострови или острови, които вече са 63. В последния половин век, площта се е увеличила с повече от 200 квадратни километра.

От разказа на Мартин Кърнолски се оказа, че раят не е чак толкова безоблачен и в Сингапур понятието пенсия изобщо не съществува. А това е една от най-богатите държави в света с най-натовареното пристанище. И е вторият най-гъсто населен град след Монако. Но не си мислете, че има само небостъргачи. Малко над 20 на сто от територията на Сингапур е заета от гори и природни резервати. Без да броим обществени паркове и Сингапурската ботаническа градина. Площта ѝ е 64 хектара и е единствената в света, която работи почти денонощно – от сутринта до полунощ. Повярвайте, градините на орхидеите и пеперудите ще ви оставят без дъх. Същото ще се случи и с продължението на разказа на Мартин Кърнолски, който ще се излъчи в следващото издание на "Покана за пътуване" на 19 март от 17 часа по програма "Христо Ботев". Защото тъкмо стигнахме до една от най-апетитните теми – храната в Сингапур.

Снимки: личен архив на Мартин Кърнолски
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54