На 20 март се навършват 61 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Алжир. По този повод гост в това предаване е Н.Пр. г-жа Байя Бенсмаил – Извънреден и пълномощен посланик на Алжирската демократична и народна република в София.
Една от най-привлекателните културни забележителности на тази държава е планинското пустинно плато Тасили, разположено близо до планината Ахагар. Платото се намира в югоизточната част на Алжир – земята на племето туареги. Един много ценен обект на културното наследство, който става известен след разкриването на хиляди древни скални рисунки – петроглифи. Националния парк "Тасили н'Ажер", заедно с планината Ахагар, от 1972 г. е признат от ЮНЕСКО за част от световното културно наследство.
Много са културните обекти на Алжир, които впечатляват не само туристите, но и самите алжирци. Друга примамлива забележителност на културния туризъм, също включена в списъка с обекти на световното културно наследство на ЮНЕСКО, е Касба – историческата част на столицата град Алжир. Старата Касба е разположена на живописен хълм и е възникнала по времето на турското владичество. Жителите на това уникално селище, облечени в традиционните си алжирски облекла, обичат да се срещат и да се разхождат из лабиринта от тесни улички, обградени от старинни къщи.
Касба е приютила джамията Кетшава, с над 300-годишна история, която по време на френското присъствие е преустроена като християнски храм на името на св. Филип. От 1962 г. отново е джамия. В град Алжир се намира и католическата катедрала на "Дева Мария от Африка". Внушителна сграда, построена преди повече от сто години.
Музеите в цялата страна са едни от най-посещаваните културни обекти. На голям интерес и на много посетители се радват музеите в столицата Алжир. Музеят за етнографско и местно изкуство и Националния музейт за изящни изкуства – едни от най-интересните и богати музеи в Северна Африка. Също така е привлекателен и Дворецът на изкуствата или "Бастион 23", както и Музеят за модерно изкуство и Музеят на античността. А в Музея на армията са представени различни експозиции, с богати колекции от артефакти – от древността до нашето време.
Ето какво сподели Н.Пр. посланик Байя Бенсмаил за мисията и ролята на музеите днес: "Ние не можем да вървим напред, без да знаем откъде идваме! Не можем да строим бъдещето, ако не се облягаме на миналото. Тъй като събитията от миналото трябва да ни накарат да не повтаряме същите грешки и да изживеем същите трагедии, които вече познаваме. Затова аз мисля, че важността на музеите е в това, че те ни напомнят и ни учат на историята на човечеството. И също – на нашата лична история, историята на всеки народ и на отделния човек дори. Мога също да кажа, че музеите са паметта на народите. И мисля, че миналото не трябва да ни тежи. А по-скоро да ни помогне да разбираме другия. И не трябва никога музеите да се превръщат в бариера, която да ни пречи да разбираме и да общуваме с другия… Познаваме много държави, които в миналото са воювали помежду си, а днес – ръка за ръка – искат да живеят и да строят бъдещето на своите народи, с цялото приятелство, което е необходимо. Както ние казваме – да живеем заедно!
Искам да споделя и това, че през 2018 година Алжир предложи да се определи един ден, посветен на идеята да живеем заедно – в мир и разбирателство… И това предложение беше прието с консенсус от ООН и беше избрана датата 6-ти май. И всяка година на този ден, в целия свят се отправя апел към всички хора – "Да живеем заедно" – и това е и девиз на тази инициатива…"
С Н.Пр. г-жа Байя Бенсмаил разговаряхме за културното наследство и развитието на културния туризъм в Алжир, както и за културните връзки между нашите две страни.
Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg