В епизод 494 "Трамвай по желание" среща своята публика с актьора, драматург, писател и театрален педагог Илия Деведжиев.
Илия е от Тополовград, но цялото му разнопосочно творчество е свързано с Русе. Школуван като актьор в НАТФИЗ, сега той е мениджър и актьор в куклени спектакли, в образователни представления за деца в риск, за деца от крайни квартали и малки селища, чийто майчин език не е български. Същевременно е театрален педагог и либретист в Русенска детска опера, води ателиета за творческо писане с деца, автор е и на куклени пиеси.
И това не е всичко. Деведжиев продуцира десет издания на проекта "Театрална ваканция в музея", проследяващ пътя на едно представление от написването на пиеса до театралната премиера с деца от втори до дванадесети клас.
А който иска да установи пряк контакт с многопрофилния творец, може да го направи в блога на Илия Деведжиев "Глупости на търкалета". Там ще попадне и на заблудената камила.
Снимка – Калина Станева, БНР
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg