В епизод 495 "Трамвай по желание" среща своята публика с философа, оперния бас, композитора, белетриста и поета Георги Джилянов.
Последната творческа изява на многопрофилния автор е неочакваната от мнозина аудиовизуална любовна лирика, озаглавена "Прошепнато". Обикновено хората на младини са поети, а в зряла възраст стават философи. При Джилянов процесът върви обратно – философска младост и романтична зрялост. Любовта е вечна, а и тя се нуждае от осмисляне, смята той.
Георги Джилянов е познат на различни видове артистична публика. Като бас той пее в Музикалния театър "Стефан Македонски", авторските му песни са обичани от широка детска публика, а в белетристиката си той залага и на сатирата, и на историческата проза. Идеята за романа "Константинополският кодекс" тръгва от първата му роля в ДМТ, тази на Каяфа от рок операта "Исус Христос Супер звезда". "С фрак и потури" пък разказва за задкулисната страна на оперното изкуство – за реалните хора, които разнасят славата на страната ни, но и за комичните ситуации, в които често те изпадат.
Има ли рок банда, наречена "Ретро бойс бенд"? Има и тя се изявява в балчишкото село Гурково, откъдето е родом Джилянов. На барабаните е натурализиран италианец, пианист и преселник от Белгия, а Жоро държи китарата. А 64-годишната изповед-равносметка на твореца можете да чуете в епизод 495 на "Трамвай по желание".
Снимка – Калина Станева
Международният фестивал на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър. Тази година от 12 до 17 май Търговище ще се превърне в приказен център на театралното изкуство , привличайки малки и големи зрители, информират от ръководството на Драматичния театър в областния град. За двадесет..
На 12 и 13 май в Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" ще се проведат 41-те Кирило-Методиевски четения , посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на СУ. В "Нашият ден" разговаряме с ръководителя на катедрата проф. Андрей Бояджиев за ролята на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg