Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чудото в Пловдив

В Първо студио на Радио Пловдив (отдясно) доц. Петър Койчев, проф. Веселин Койчев, Светлина Койчева, Жоро Пеев, Асен Димитров, Петър Тосков, Красимир Василев, Борислав Ганчев, Владислав Христов, Петър Краевски, (отпред) Здравко Попов и Весел Цанков

В своята над 50-годишна история "Дядовата ръкавичка" на редакция "Хумор и сатира" е доказала, че в нея винаги има място за всички желаещи. Този път тя демонстрира завидни размери, побирайки освен себе си и развлекателното предаване "Алтер его" на Радио Пловдив в лицето на неговия автор и водещ Петър Краевски. 

В ръкавичката се намери място и за представителна група пловдивски хумористи – доайенът Здравко Попов, половин "Замунда" Жоро Пеев, майсторът на епиграмата Асен Димитров, признатият у нас и по света хайку поет и не само Владислав Христов, и баснописецът от Хисаря Борислав Ганчев. Техните текстове превърнаха в изящно слово актьорите от Пловдивския драматичен театър "Николай О. Масалитинов" Петър Тосков и Красимир Василев. 

Музиката, която е равноправен участник в "Дядовата ръкавичка", поеха в хабилитираните си ръце музикантите от "Койчев трио" – преподавателите в пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" проф. Веселин Койчев, доц. Петър Койчев и вокалният педагог Светлина Койчева. 

В тази богата на разностранни таланти компания нямаше как да не се изяви и Весел Цанков от редакция "Хумор и сатира", който за първи път в живота си написа епиграма (явлението бе определено от очевидците като "чудото в Пловдив"). Редактирана за нуждите на този текст тя изглежда така:

Искам – не искам няма
време е за епиграма ръкавичка!

Гостуването на "Дядовата ръкавичка" в Радио Пловдив можете да чуете на 1 април в пловдивското "Алтер его" и на 2 април от 13 часа в "Академия Комика" по програма "Христо Ботев.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46