Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чудото в Пловдив

В Първо студио на Радио Пловдив (отдясно) доц. Петър Койчев, проф. Веселин Койчев, Светлина Койчева, Жоро Пеев, Асен Димитров, Петър Тосков, Красимир Василев, Борислав Ганчев, Владислав Христов, Петър Краевски, (отпред) Здравко Попов и Весел Цанков

В своята над 50-годишна история "Дядовата ръкавичка" на редакция "Хумор и сатира" е доказала, че в нея винаги има място за всички желаещи. Този път тя демонстрира завидни размери, побирайки освен себе си и развлекателното предаване "Алтер его" на Радио Пловдив в лицето на неговия автор и водещ Петър Краевски. 

В ръкавичката се намери място и за представителна група пловдивски хумористи – доайенът Здравко Попов, половин "Замунда" Жоро Пеев, майсторът на епиграмата Асен Димитров, признатият у нас и по света хайку поет и не само Владислав Христов, и баснописецът от Хисаря Борислав Ганчев. Техните текстове превърнаха в изящно слово актьорите от Пловдивския драматичен театър "Николай О. Масалитинов" Петър Тосков и Красимир Василев. 

Музиката, която е равноправен участник в "Дядовата ръкавичка", поеха в хабилитираните си ръце музикантите от "Койчев трио" – преподавателите в пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" проф. Веселин Койчев, доц. Петър Койчев и вокалният педагог Светлина Койчева. 

В тази богата на разностранни таланти компания нямаше как да не се изяви и Весел Цанков от редакция "Хумор и сатира", който за първи път в живота си написа епиграма (явлението бе определено от очевидците като "чудото в Пловдив"). Редактирана за нуждите на този текст тя изглежда така:

Искам – не искам няма
време е за епиграма ръкавичка!

Гостуването на "Дядовата ръкавичка" в Радио Пловдив можете да чуете на 1 април в пловдивското "Алтер его" и на 2 април от 13 часа в "Академия Комика" по програма "Христо Ботев.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29

Дванайсет разгневени мъже във Враца

Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..

публикувано на 20.04.25 в 09:51
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27