Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чудото в Пловдив

В Първо студио на Радио Пловдив (отдясно) доц. Петър Койчев, проф. Веселин Койчев, Светлина Койчева, Жоро Пеев, Асен Димитров, Петър Тосков, Красимир Василев, Борислав Ганчев, Владислав Христов, Петър Краевски, (отпред) Здравко Попов и Весел Цанков

В своята над 50-годишна история "Дядовата ръкавичка" на редакция "Хумор и сатира" е доказала, че в нея винаги има място за всички желаещи. Този път тя демонстрира завидни размери, побирайки освен себе си и развлекателното предаване "Алтер его" на Радио Пловдив в лицето на неговия автор и водещ Петър Краевски. 

В ръкавичката се намери място и за представителна група пловдивски хумористи – доайенът Здравко Попов, половин "Замунда" Жоро Пеев, майсторът на епиграмата Асен Димитров, признатият у нас и по света хайку поет и не само Владислав Христов, и баснописецът от Хисаря Борислав Ганчев. Техните текстове превърнаха в изящно слово актьорите от Пловдивския драматичен театър "Николай О. Масалитинов" Петър Тосков и Красимир Василев. 

Музиката, която е равноправен участник в "Дядовата ръкавичка", поеха в хабилитираните си ръце музикантите от "Койчев трио" – преподавателите в пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" проф. Веселин Койчев, доц. Петър Койчев и вокалният педагог Светлина Койчева. 

В тази богата на разностранни таланти компания нямаше как да не се изяви и Весел Цанков от редакция "Хумор и сатира", който за първи път в живота си написа епиграма (явлението бе определено от очевидците като "чудото в Пловдив"). Редактирана за нуждите на този текст тя изглежда така:

Искам – не искам няма
време е за епиграма ръкавичка!

Гостуването на "Дядовата ръкавичка" в Радио Пловдив можете да чуете на 1 април в пловдивското "Алтер его" и на 2 април от 13 часа в "Академия Комика" по програма "Христо Ботев.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53