Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Джаз+" става на 31 години!

Снимка: Pixabay

В началото на април 1992 г., в 0.30 след полунощ бе първото издание на "Джаз+". Сега, на 6 април по същото време и на същото място, няма да мине без тромпети, както се казва във Франция. Оттам е тромпетистът Ибраим Маалуф, с който започваме. Сюитата му е по стихове на Омар Хаям. Веднага след него Дафер Юсеф, уд и вокал, следван от китарата на Дженк Ердоган.

Втората част е с определена афро-насоченост, по-точно афрокубинска в лицето на Омар Соса и афробразилска за неговия партньор Тигана Сантана.

Околосветската ни обиколка придобива и времеви оттенък, благодарение на гостувалия ни мултиинструменталист Щефан Микус и възпятите от него древни божества Перун, Зевс и Тор.

Финалната част е с още двама наши приятели китаристи – испанците Хосе-Луис Монтон и Ниньо Хоселе, на когото гостуват Рубен Бладес, Едмар Кастаньеда и Хорхе Пардо. 

Нощта е млада!

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Академията въ Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20
Любен Гройс

Неповторимият Любен Гройс – магьосник за актьорите

Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...

публикувано на 05.02.25 в 14:47