Попечителството и българското законодателство. От какви специални грижи се нуждаят децата със здравословни проблеми? Къде са държавата и социалните институции? Как живее семейството на една майка и момче инвалид – Юлия Старчева и нейният 25-годишен син Георги?
Ваксина срещу детски паралич превръща Георги Старчев от София в жив труп и вече години семейството му ходи по мъките. Той е роден напълно здрав, вече е проходил и проговорил, когато идва ред на полиомиелитна ваксина. Никой не се притеснява, защото това не е първата му имунизация. След посещението в лекарския кабинет обаче двегодишното тогава дете вдига температура и започва да повръща. Слагат му диагноза бактериален менингоенцефалит и за 10 дни изпада в кома. Излиза от кома, но в продължение на 2 години е в състояние на будна кома. Когато идва на себе си, е с парализирани ръце и крака, с увредено зрение, не може дори да преглъща сам. Благодарение на денонощните грижи, родителите го стабилизират донякъде. До днес е прикован на инвалидна количка.
В предаването "Законът и Темида" гост е Юлия Старчева – майка на едно вече пораснало дете, Георги е на 25 години и е в инвалидна количка. Въпреки всички неуредени въпроси и всичко, което се случва в държавата, Старчева продължава да се грижи за него.
Коментар по казуса прави и адв. Захари Генов.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – Pixabay
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg