Единственият театър, където актьори са хора с увреден слух, "Мим-арт" започва свое турне в страната. Те ще представят постановката "Двете малки свраки, носещи късмет“, за поставянето на която е помогнал и актьорът Ивайло Захариев. Постановката ще бъде представен първо в София, а след това в още шест български града.
Идеята и реализацията на театър "Мим-арт" е дело на Мария Атанасова, която преди повече от четвърт век създава първо група за синхронно пеене "Жестим“. В нея влизат само глухи деца, които интерпретират песните на родни известни артисти с мимика и жест – езикът на глухите хора. "Първата песен с децата от "Жестим“ беше "Похвали се зайче, на своето майче". Беше много артистично и мило. Всичко беше весело и приятно", споделя Мария Атанасова.
Екатерина Йорданова, Албена Начкова, Димитър Димитров, Анелия Димитрова, Ивайло Спасов, Иван Бугов, Снежанка Асенова, Елена Василева, Катрин Ал Масри, Нури Ашаров са членовете на трупата "Мим-арт" с ръководител Мария Атанасова. Някои от тях са завършили НАТФИЗ "Кр. Сарафов” с подготовка и дееспособност на професионални артисти - мимове и са намерили креативна реализация в основания от нея театър. Дейността им е пример за успешно интегриране, тъй като в него се включват и чуващи професионални актьори, както и утвърдени и доказали се режисьори и хореографи.
Трупата на театъра има множество участия и награди от международни фестивали в Полша, Франция, Москва, Словакия. Тези млади хора не чуват, но пеят и танцуват. Усещането не само да ги гледаш, а и да ги слушаш, е удивително. Влюбени в музиката и танца, те интерпретират песните с мимика и жест – езикът на глухите хора.
За това как се създава музика за глухи деца, как се работи с тях, има ли условия да се продължи дейността на група "Жестим“ и "Мим-арт", и какво носи на Мария Атанасова тази работа, чуйте от звуковия файл разговора на Ани Костова с Мария Атанасова.
Снимка – "Мим-арт"
Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят. Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство. Киното е "краста" и изисква пълна..
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg