Графологичните експертизи – като доказателство в наказателните и граждански дела при оспорване на графологичната експертиза. Каква е разликата между графическа и графологична експертиза? Колко струва графологичната експертиза на подпис? Как се оспорва автентичността на саморъчно завещание?
За графологията – като наука и като изкуство – Тодор Тодоров, графолог и криминалист, автор на книги и картини, консултант на предаването, разказва повече в "Законът и Темида":
"Графологията, първо, идва от гръцкия термин "графо", което означава учението за почерка и разнообразието му. Това е много древна наука – още Аристотел е споменавал за нея. Оттогава са познати моменти на изследване на графически обекти.
Графологията почива основно на психологическия анализ. И затова тя е и наука, и изкуство. Успехът на графолога зависи само от две неща – от познания и от много опит. Опитът е водещ.
Някои специалисти твърдят, че посредством графологията може да се изследва всичко и да се стига до различни изводи. Единственото нещо, до което не може да се стигне и не може обосновано да се предполага, това със сигурност е полът на автора.
Когато говорим за графически експертизи, говорим за изследване на почерци, подписи, някои печати, или документи, като цяло. Най-често такива документи са договори, биографични справки, граждански състояния, декларации. Онези, които създават умишлено документ с неистинско съдържание, попадат под удара на закона.
Графологичните експертизи са чести доказателства в наказателни и граждански дела.
Графологията гарантира на гражданите справедливост", категоричен е Тодор Тодоров.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – БНР
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg