Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След XVI национална олимпиада по гражданско образование

Снимка: uni-sofia.bg

В началото на май станаха известни резултатите от националния кръг на олимпиада по гражданско образование. Ученици от първи до 12 клас от различни училища в страната, разпределени в 4 възрастови групи, се представиха със свои граждански проекти, като гимназистите имаха и допълнителна задача – писмен анализ по актуален казус. Домакин на националния кръг беше СУ "Н.Й.Вапцаров", Силистра.

Проектите, представени от учениците, бяха впечатляващи с гражданска чувствителност, изобретателност, свеж поглед към наболели или пренебрегвани теми от живота на обществото, според мнението на журито.

В рубриката "Всичко за образованието" д-р Евелина Варджийска, гл. ас. във Философския факултет на Софийския университет, член на журито и част от организационния екип сподели: "Много е хубаво това, че децата благодарение на подкрепата на своите преподаватели показват изключително високо равнище на една много важна компетентност, която се нарича предприемчивост или предприемачество – една от тези ключови компетентности, която най-простичко се изразява в това, когато имаш една идея, да планираш правилните действия, за да можеш да я осъществиш. Така че, това е един чудесен резултат, който ние наблюдаваме в годините с развитието на Олимпиадата.

Другото интересно нещо е, че децата се захващат с най-невъзможни проблеми. Например те успяват да намерят интересни нюанси или да подскажат някакви много неочаквани ефективни творчески стратегии как да се работи по проблеми, които са изключително тежки, като например проблема с насилието, особено насилието да речем спрямо жените. Имахме тази година един проект за кибер насилие, който работеше върху превенция с артистични техники, например с форум театър…

Един от най-впечатляващите проекти… беше проектът на Адриана от Добрич, която беше направила една изключителна изследователска работа. В два архива беше изнамерила информация за интересни къщи с историческо значение, които са и паметници на културата някои от тях в Добрич, беше направила едни маршрути като туристически маршрути, така че да покаже тези забележителни места на своите съграждани и беше успяла да привлече вниманието на институциите на местната власт – на архитекта, на кмета, на местните медии, така че този проект се разраства…"

"Пространство за добрознание" е озаглавен проектът на Яница Цанева от Математическа гимназия "Баба Тонка" в Русе, класиран на първо място в Олимпиадата. Той е насочен към децата бежанци от Украйна, за които Яница и съучениците ѝ организират занимания по различни учебни предмети, но най-важното, обграждат с внимание и грижа.

Първенец сред групата на най-малките е второкласникът Иво Чобански от иновативното основно училище "Васил Левски" във Враца. Училището печели званието си именно с предмета "Моят свят", който развива гражданските качества и умения, съответстващи на възрастта на децата, казва учителката Ивета Дончева. Проектът на Иво привлича вниманието към проблем от заобикалящия ни свят: "Тревожно – врабчетата намаляват!"

Чуйте повече в звуковите файлове.




По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10

Дешка Кротева – за живота с чувство за хумор

За живота в малките населени места и за радостта сам да произвеждаш храната си, за радостта от общуването с другите и за битката да се съхранят старите местни рецепти – за това ни разказва Дешка Кротева от село Горно Драглище. Тя е майсторка, която се опитва да съхрани старите местни рецепти, които са напът да загубим. Жена с чувство за хумор, която..

публикувано на 12.05.24 в 08:45