Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди балотажа: свободни избори, които са дълбоко нечестни

Турската демокрация без разкрасяващи епитети

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турските граждани не можаха да изберат своя президент от първи път и сега – надпреварата продължава. В навечерието на решителния втори тур, когато тонът и от двете страни се втвърдява, е разговорът в "Мрежата" с Мехмед Юмер, главен редактор на новинарския сайт "Obzornews".

Турската демокрация  без грим

"Напоследък, особено между първия и втория тур, думата "демокрация“ в Турция наситено се използва в реториката на управляващата Партия на справедливостта и развитието и нейните лидери, начело с президента Ердоган, а опозицията много се оплаква от липсата на  демокрация. Само един пример: преди изборите на 14 май, преди първия тур, 20 и повече телевизионни канала, едновременно, предаваха обръщение на президента Ердоган. От друга страна, има статистика, която показва, че преди изборите, в ефир, управляващата Партия на справедливостта и развитието и посланията на президента Ердоган са излъчвани 34 часа. Сравнение с това на  опозицията и на нейния лидер Калъчдароглу  са отделени 32 минути, т.е. 1:10. Така че, докато опозицията се оплаква от липсата на демокрация, президентът Ердоган много добре си излъска имиджа пред света, като направи много добър PR за себе си. В интервю за СNN и журналистката Беки Андерсън той зададе реторичен въпрос: "Кой диктатор би се явил на втори тур?" Имаше предвид, че ако той е диктаторът и ако в Турция няма демокрация, то всичко е щяло да приключи още на първия тур. Но ето, видите ли, в Турция има съвсем свободни, честни и демократични избори, което се разминава, разбира се, с действителността."

Ердоган- необикновеният политик

"Вътре в самата Турция публичният образ на президента Ердоган не се е сринал. Даже за неговия консервативно-ислямистки електорат този образ е много жив, много харизматичен, защото те не възприемат президента Ердоган като обикновен политик, който  трябва да се смени през 4-8 години. Напротив. Те вярват, че той трябва да ги води докато има сили, защото в Турция, в крайна сметка, основният културен сблъсък е между секуларисти и ислямисти. От тази гледна точка бихме казали, че вътре в страната Ердоган ще утвърждава и стабилизира своята власт, но това ще бъде за сметка на демокрацията."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлияна Антонова-Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде усещането..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16