Как се променят градовете, в които живеем – за това говорим днес, а Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", автор на книгите "Бохемска София: Духът на стария град" и "Бохемска София: Истории от жълтите павета", ни разказва за т.нар. Еврейски квартал в столицата и се опитваме да очертаем границите му.
"Границите на квартала не са толкова ясно очертани, но за източна граница можем да определим булевард "Княгиня Мария Луиза" – основният булевард в София още след Освобождението, по който минават и първите трамваи. Това е безспорно източната граница на квартала и оттам нататък можем да дадем като ориентир улица "Пиротска", тъй като именно там са разположени десетки от жилищата и търговските обекти на много от софийските евреи, които живеят в столицата до Втората световна война. Другата граница на квартала, която е безспорна, е северната граница – булевард "Сливница", или Владайската река, като за южната граница все още се спори – най-често се споменават булевардите "Тодор Александров" или "Александър Стамболийски. На запад стигаме вероятно до улица "Опълченска" или някъде в този район", обяснява Виктор Топалов.
По думите му хората, които се интересуват от темата, ще установят, че границите на този т.нар. Еврейски квартал почти изцяло съвпада с границите на стария квартал Ючбунар. "Неслучайно този квартал е свързан с митологията на София не само с евреи, но и с много бежанци от Македония, които идват в София след Първата световна война", разказва Виктор Топалов и споменава, че хората от онова време описват квартала като пъстър, с кални улици, населен основно с работници и немного богати хора.
С Виктор Топалов се опитваме да видим София преди близо един век, но и говорим и за това как се съхраняват местата на паметта, още повече, че в годината, в която отбелязваме 80-годишнината от спасяването на българските евреи, е важно не просто да знаем по-добре историята на тези местата, но и да познаваме по-добре историята си.
В този т.нар. Еврейски квартал все още има много исторически обекти и сгради, които разказват истории и Виктор Топалов препоръчва като изключително ценен и важен дигиталния пътеводител, който излезе тази година "На гости в еврейската махала в София" на Иванка Гезенко.
"Този пътеводител ни разхожда по повече от 20 обекта, основно по улица "Пиротска" и няколко обекта по булевард "Княгиня Мария Луиза", които са много подробно разписани, в резултат на дългогодишен труд. Споделям този източник, тъй като той е за свободно ползване и всеки може да го открие, но там са включени историите на много къщи и търговски обекти", уточнява Виктор Топалов.
За Централната софийската синагога, но също и така за всички знакови места, които свързваме с Еврейския квартал в София, разговаряме с Виктор Топалов, ерудит и човек с вкус към историята.
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..
Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..
"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg