Книга за психотерапията, която самите психотерапевти харесват - така сбито и по журналистически можем да опишем книгата "А може би трябва да поговвориш с някого" на американската авторка и психотерапевт Лори Готлиб.
Книгата далеч не е само за специалисти. Готлиб разказва увлекателно, честно и с уважение за пациентите си – реални хора, а не невротичните интелектуалци, травмираните красавици или мафиотските босове, които сме свикнали да гледаме във филмите. Готлиб прави и още една крачка напред и разкрива пред читателите своите проблеми и чувства, книгата носи подзаглавието "Терапевтът като пациент и скритото в нашия живот".
Психотерапията е професия, която смятаме, че познаваме от киното и попкултурата. Обикновено вниманието е съсредоточено вълху човека на психоаналитичната кушетка, а не върху терапевта - той според канона е зад кадър, нещо като екран, върху който пациентът проектира.
В "А може би трябва..." Лори Готлиб, подобно на актьор в театъра, "чупи четвъртата стена" и ни прави съпричастни на собствените си проблеми и драми. Това дава допълнително гориво на тази четивна и интригуваща книга и ни кара да си зададем отново въпроса, (който беше много актуален по време на локдауна): има ли койда помогне на помагащите?
В днешната култура на широко практикуван ексхибионизъм в социалните мрежи, книгата на Лори Готлиб съумява да бъде искрена и изповедна и да ни направи една идея по-емпатични и състрадателни.
Чуйте д-р Светлозар Василев, психоаналитик и научен редактор на "А може би трябва да поговориш с някого" на Лори Готлиб.
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката. Доскоро са я интересували..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg