Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Искъро по-дълбоко нема! А защо не и по-чисто?

Росен Мирчев, Ваньо Контев, Георги Мутавджийски, Асен Масларски (от ляво надясно)
Снимка: БНР

На предаването "И рибар съм, и ловец съм" гостуват двама млади мъже, представители и част от Управителния съвет на Риболовно сдружение "Искър – София", изпълнени с огромен ентусиазъм и решителност да превърнат река Искър в синоним на чистота и място за благоденствие на балканската пъстърва.

Това са Георги Мутавджийски и Ваньо Контев от риболовното сдружение, чиито членове и симпатизанти са се заели с почистването, зарибяването и опазването на р. Искър от стената на Панчаревското езеро до София.

Става дума за началото на тяхната организация, което го поставят 50-тина ентусиасти, а само за няколко месеца сдружението им има вече 251 активни членове, за досегашната им дейност, трудностите, срещнали в реализацията на идеите си, и разбира се, успехите им. А малък успех ли е това, че при почистването само на 5 км от реката те са извадили 52 тона боклук?! Или за това, че в акциите им се включват не само софиянци, ами и представители на пет националности – китайци, французи, гърци, руснаци…

Сега, след две сериозни зарибявания, всеки може да отиде и да практикува любимият си спорт, но... Режимът по реката е хвани-пусни!!!

Едва ли ще се учудите, че от организационна работа и двамата почти нямат време за риболов. Георги признава, че е имал време едва за 1 час риболов, а Ваньо – цели 3 часа.

Сдружението разчита основно на членски внос, но и на дарения, като сред дарителите се откроява Мартин Валентинов Войнов, който е дал цели 1000 лв. А в 18 риболовни магазина в София има и кутии за дарения.

Иначе природозащитниците имат собствен сайт и два канала за комуникации – групата им във Фейсбук и във Вайбър, чрез които реализират охраната на дивеча и рибата от посегателства, както и опазването на цялото биоразнообразие.

Сега най-близката им цел е построяването на беседки, поставянето на кошчета за боклук, както и организирането на Зелено училище за деца, които да овладеят основите на спининговия и мухарски риболов.

Чуйте всичко това от Георги Мутавджийски и Ваньо Контев!

Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!

Снимки – БНР и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05