Тази година се навършват 80 години от спасяването на българските евреи. Обществото ни за пореден път отбеляза 10 март – Деня на спасяването на българските евреи и за почитане паметта на жертвите на Холокоста от Беломорска Тракия и Вардарска Македония. Затова го наричаме още Ден на памет и помен.
Какъв е отзвукът от събитията, организирани по случай тази годишнина, според д-р Максим Бенвенисти, директор на Института за съхранение на паметта за Холокоста към ОЕБ "Шалом" – чуйте в звуковия файл.
Според официалното преброяване на Княжество България от 1880 година в град Шумен са живеели 738 евреи. Там е открито първото в страната ни мъжко, а малко по-късно и първото еврейско девическо училище. Как днешните техни потомци отбелязаха 10 март – това разказва Бета Харланова от Регионалната организация на ОЕБ Шалом.
Впечатляващо беше отбелязването на 10 март и в Бургас – единственият в страната ни град с площад "Толерантност". Там двигател на събитията, свързани с 80-годишнина от спасяването на българските евреи беше Центърът за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ. Чуйте разговора с неговия председател Алберта Алкалай.
Според археологическите изследвания още в първата половина на 3 в. В Пловдив е имало Синагога. Със сигурност се знае обаче, че по-голямата част от пловдивските евреи са се преселили тук в края на 15 в. В наши дни еврейската общност в града е една от най-компактните. Как там отеква ехото от Деня за памет и почит – разказва ни Светозар Калев, председател на Регионалната организация на Шалом.
"Само България спаси цялата еврейска общност" казва в своя публикация д-р Бенвенисти. И важно от тук нататък е да се работи за това този пример да бъде пренесен напред във времето, и да се превърне в модел на поведение на следващите поколения. За да не се повтаря Холокостът никога вече! – чуйте останалата част от разговора ни с д-р Максим Бенвенисти.
В поредното издание "За здравето" отправихме този въпрос към психиатъра д-р Ирина Лазарова. В анализите, коментарите и разсъжденията по темата поставихме разнопосочни акценти. Постарахме се да направим характеристика на новостите в психиатричната наука и практика, говорихме за неврозите и биполярните афективни разстройства, за масовите психози и..
2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..
Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните". "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg