Той разказва чрез музика за музиката. Той разказва самата музика. Прави го със своята китара и композиторско перо. Той е педагогът, китарист и композитор доц. д-р Росен Балкански.
Роден в София през 1968 г., започва да свири на китара на 11 години. За началото на обучението си с музиката и своите първи учители Росен Балкански споделя:
Носител е на национални и международни отличия за изпълнителско майсторство и композиция, лауреат е на всички национални конкурси за китара. Той е първият български китарист, печелил международна награда в Кутна Хора, Чехословакия, само на 14 години – през 1982 г., а през 1996 г. композицията му "Три миниатюри за китара" е отличена в конкурс на Академията за музикално-танцово изкуство в Пловдив и е отпечатана на страниците на френското списание "Cahier de la guitare". Той е известен с творчеството си за китара, камерни ансамбли, филмова и театрална музика. Произведенията му за китара се изпълняват в Европа и Америка от водещи класически китаристи като Герхард Райхенбах (издал и компактдиск изцяло с музика на Балкански), Андреас фон Вангенхайм, Дмитрий Иларионов, Атанас Уркузунов и др. Камерните му композиции се изпълняват от изтъкнати музиканти като Йосиф Радионов, Ангел Станков, китарно дуо "Вълчеви", квартет "Колори" (Германия), китарно трио "Триада" (САЩ) и др.
Росен Балкански е един от малкото български композитори на музика за мандолинна формация с международно признание. Наред с изпълняваните от българския мандолинен квартет "Сезони" творби, негови произведения са поръчвани от мандолинните оркестри "Landeszupforchester Thüringen" (Германия), "Landeszupforchester Nord" за "Eurofestival Zupfmusic" в Брухзал (Германия), фестивал "Висани" (Гърция) и др.
Води много майсторски класове в България и чужбина, преподавател е по класическа китара в НМА "Проф. Панчо Владигеров". Член е на журито на престижни международни конкурси за класическа китара.
Като артист-инструменталист концертира като солист и с различни камерни формации у нас и в Европа.
За своите творчески постижения и жизнен път разказва самият Росен Балкански в "Български изпълнители" на програма "Христо Ботев" в понеделник (26 юни) от 14.00 часа, а в предаването звучат още и изпълненията му на музика за китара от различни световно признати автори и негови авторски творби.
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените български музиканти – световноизвестният кавалджия Теодосий Спасов и китаристът Християн Цвятков. Пет години по-късно с албума "Антарктически приказки" с пиеси, създадени на ледения континент и на..
Банско отново се готви да бъде столица на своя емблематичен джаз фестивал – събитието, което превръща града в международна столица на джаза всяко лято. Тази година фестивалът ще се проведе от 1 до 10 август и това издание ще бъде най-мащабното до момента – десет дни, три сцени, и десетки световни и български джаз звезди. "Банско джаз фестивал..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg