Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евреи и българи – историята на едно съвместно живеене

Втората световна война и Холокоста

Семейство Лиячи-Бенбасат от София със задължителните жълти звезди върху дрехите си, 1943
Снимка: архив в. Еврейски вести

На 10 март 2023 година отбелязахме 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи и почетохме паметта на невинно унищожените 11343 евреи от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот. За да можем да разберем случилото се преди толкова много години, не трябва да го приравняваме към днешния ден, а трябва да навлезем в същността на епохата, в която крехкостта на доброто е бивала и небивала опазвана. Този епизод от историята на съвместното живеене на евреи и българи е най-трудният, защото включва в себе си прилагането на жестоки закони и правила и дискриминира едни граждани за сметка на други и същевременно показва, че по време на Втората световна война у нас има гражданско общество, което не е съгласно с действията и решенията на политиците. За да издигнем на заслужен пиедестал героизма на БПЦ, на депутатите, на професионалните съюзи и обикновените граждани, които реагират остро на ЗЗН (Закон за защита на нацията), лишил евреите от граждански и човешки права, то трябва да потърсим и мрачните страни на тази история, за да можем да я разберем и почувстваме пълнокръвно.

Д-р Ваня Стоянова от Института за исторически изследвания към БАН и политологът от СУ "Св. Климент Охридски" доц. д-р Албена Танева са нашите водачи в този разказ. Надяваме се, че слушателите ще продължат да търсят отговори на въпросите, които ще възникнат от него и това ще ги провокира сами да намерят още факти, архиви и книги, написани от историци, за да си обяснят миналото, а ако това стане, то ще означава, че добре сме си свършили работата.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Палм бийч

Имение със 78 стаи в "гетото" за милионери Палм бийч

Да полетим с Петя Кръстева към Маями и Палм бийч, за да поемем задължителната си доза Витамин Д от бреговете на Флорида. Маями е вторият по големина град в щата Флорида и най-гъстонаселеният мегаполис в тази част на Съединените щати. Околностите му са заети от езера, канали, частично наводнени тропически гори, за които е характерна високата..

публикувано на 31.05.24 в 08:50

Виктор Лилов: Менделеевата олимпиада е сред най-тежките състезания в областта на химията

17-годишният Виктор Лилов покори Международната Менделеева олимпиада по химия в Китай и предизвика фурор в света на научните състезания. "Вече завърших 12-ти клас в Софийската математическа гимназия, от 9-и клас чрез преподавателя си Виктор Толев за запалих по химията, а от 10-и клас участвам в състезания", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 31.05.24 в 08:30

Астрономическата обсерватория и планетариум в Габрово се превръщат в извънучилищен образователен център

Астрономическа обсерватория и планетариум в Габрово е разположена в живописния квартал "Петкова нива", недалече от центъра на града. Габрово е град – известен с пестеливостта, остроумието и предприемчивостта на жителите си, носители на много прогресивни идеи и начинания. Обсерваторията тази година отбелязва 40 години от своето създаване и вече се е..

публикувано на 28.05.24 в 09:20
Д-р Фани Цуракова

Когато лекарите станаха писатели...

Перифразата на известния роман, в който се говори предимно за зъболекари и импресионисти, ни послужи за сюжет в дискусията с д-р Фани Цуракова. Популярна като психиатър, лекар и писател д-р Цуракова направи своеобразен лиезон (често използван в психиатричната практика метод) между изкуството да пишеш и да лекуваш. Нашият гост умело свърза лекарските..

публикувано на 28.05.24 в 08:25

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37