На 10 март 2023 година отбелязахме 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи и почетохме паметта на невинно унищожените 11343 евреи от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот. За да можем да разберем случилото се преди толкова много години, не трябва да го приравняваме към днешния ден, а трябва да навлезем в същността на епохата, в която крехкостта на доброто е бивала и небивала опазвана. Този епизод от историята на съвместното живеене на евреи и българи е най-трудният, защото включва в себе си прилагането на жестоки закони и правила и дискриминира едни граждани за сметка на други и същевременно показва, че по време на Втората световна война у нас има гражданско общество, което не е съгласно с действията и решенията на политиците. За да издигнем на заслужен пиедестал героизма на БПЦ, на депутатите, на професионалните съюзи и обикновените граждани, които реагират остро на ЗЗН (Закон за защита на нацията), лишил евреите от граждански и човешки права, то трябва да потърсим и мрачните страни на тази история, за да можем да я разберем и почувстваме пълнокръвно.
Д-р Ваня Стоянова от Института за исторически изследвания към БАН и политологът от СУ "Св. Климент Охридски" доц. д-р Албена Танева са нашите водачи в този разказ. Надяваме се, че слушателите ще продължат да търсят отговори на въпросите, които ще възникнат от него и това ще ги провокира сами да намерят още факти, архиви и книги, написани от историци, за да си обяснят миналото, а ако това стане, то ще означава, че добре сме си свършили работата.
Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..
Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...
От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg