Наричат го "Красивият магьосник на палката"! Той е перфекционист в работата си, с обаятелна външност и харизматично излъчване. Това е българският диригент Емил Чакъров. Съдбата му позволи да бъде между нас само 43 години! Но това е достатъчно, за да остави записи с незабравими изпълнения на най-големите шедьоври на оперното, симфоничното и кантатно-ораториалното изкуство и да изнесе паметни концерти по целия свят, заставайки на пулта на такива оркестри като Берлинската, Израелската и Ленинградската филхармония, Бостънския и Лондонския симфоничен оркестър, Френския национален оркестър, Оркестъра на Лос Анджелис, Ирански национален радио и телевизионен камерен оркестър, Чешката филхармония и много други.
Роден на 29 юни 1948 г. в Бургас, въпреки че не е наследник на музикална фамилия, Емил Чакъров проявява изключителни музикални заложби. Още съвсем малък, родителите му често го заварват застанал пред радиоприемника, заслушан в музиката и ръкомахащ като диригент. Самият той многократно заявява, че иска да стане диригент и вместо традиционните детски играчки, баща му измайсторява малка пръчица като диригентска палка, която подарява на сина си.
Като ученик в Софийското музикално училище в класа по цигулка на Петър Арнаудов, Чакъров започва системно да посещава и уроци по дирижиране в музикалната академия (тогава Българска държавна консерватория) при диригента Емил Янев, който описва ученика си като амбициозен и своенравен, но винаги изключително подготвен за занятията. По това време се случва още едно събитие, което ще окаже съдбовно влияние на бъдещата му кариера. Веднъж Чакъров чува по радиото изпълнение на великия Херберт фон Караян и у него пламва непреодолимото желание някой ден да се срещне с легендарния маестро, станал негов кумир. И съдбата му се усмихва през 1971 г., когато Чакъров става най-младия лауреат в историята на международния диригентски конкурс в Берлин, организиран от Караян, който лично кани младия музикант за свой асистент и го приема да живее в дома си. От този момент в годините до края на живота си Емил Чакъров се утвърждава като диригент със собствен музикален почерк и световна слава.
Въпреки че не живее в България, той никога не забравя корените си и активно работи за утвърждаването на българското изкуство и българската диригентска школа. Пример в това отношение е Първата награда, която получава Младежкият ни камерен оркестър на второто издание на Международния конкурс, основан от фондацията на Караян. За това знаменателно събитие Емил Чакъров споделя впечатленията и емоциите от успеха в запис, съхраняван в Златния фонд на Националното радио:
През 1986 г. той основава в България Софийския фестивален оркестър и създава прочутия български Новогодишен музикален фестивал, който се провежда ежегодно и до днес с неизменното участие на Фестивалния оркестър.
"Новогодишният музикален фестивал е най-същественото ми постижение до момента в цялата ми творческа кариера. Той обединява неща, които съм правил в различни страни на света частично. Не мога да се задоволя само с дирижирането на концерт. По принцип диригентът трябва да бъде и дипломат, и организатор, и педагог, да е свързващо звено в различните области. Може би в този смисъл Новогодишният фестивал дава облика на истинския диригент", това споделя Емил Чакъров в интервю през 1988 г.
"Музиката! Пуснете музиката!" – това са последните думи на Емил Чакъров броени минути преди да напусне земния свят на 4 август 1991 г.
В петъчното си издание на 30 юни 2023 г. от 19.30 ч. предаването "Музикалните вечери" на програма "Христо Ботев" отбелязва 75-та годишнина от рождението на големия български диригент и музикален общественик Емил Чакъров с паметни записи, направени с различните световни и български оркестри, които е дирижирал.
Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като повечето от тях се изпълняват за първи път след премиерното им представяне преди няколко десетилетия, ще прозвучат в изпълнения на трима много различни музиканти, обединени от музиката на големия..
Плевенската филхармония представя концерта "Росен Гергов и синове" в зала "България", като част от Международния фестивал "Софийски музикални седмици". Той е трети от поредицата с оркестъра на плевенските филхармоници. Диригент на вечерта ще бъде Росен Гергов, а солисти – неговите синове: Кай Гергов (цигулка), Рей Гергов (виолончело) и Лео Гергов..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени Николов (цигулка) и Борис Радилов (виолончело). Музикантите ще изпълнят разнообразна програма в галерийното пространство за почитателите на класическата музика в Плевен. По време на концерта ще..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в две поредни вечери – на 21 и на 22 май. Хитовата творба е създадена по мотиви от пиесата "Чикаго" на Морис Далас Уаткинс, музиката на Джон Кандър, а либретото е дело на знаменития тандем Фред..
На 14 май 1885 е роден знаменитият майстор на диригентската палка. Повече от 60 години бе властелин на пулта. Държеше в магнетичен транс публиката в огромни зали, при това без каквито и да било сценични трикове. Онези, които са имали шанс да го слушат на живо разказват легенди за мъжа с огромен (почти двуметров) ръст, гъсти коси и трескав поглед на..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg