Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн платформата за е-медиация на БСК вече работи

Арбитражният съд при Българска стопанска камара представи платформата за е-медиация, която позволява започване и развитие на цялото производство по медиация в онлайн среда. Медиацията е предпочитан способ за решаване на спорове в много държави от Европейския съюз. 

Медиацията е един от способите за извънсъдебно решаване на спорове, като целта е с помощта на медиатор страните да постигнат решаване на техния спор посредством сключването на споразумение, което чрез платформата ще става възможно онлайн. Споразумението има изпълнителна сила след потвърждаването му от всяка от страните по спора, в рамките на охранително производство пред съответния районен съд. Приложим е Законът за медиацията, който транспонира редица Директиви на Европейския съюз.

В "Законът и Темида" предимствата на платформата коментира проф. Таня Йосифова, председател на Арбитражния съд при БСК, експерт по гражданско и търговско право, консултант на предаването.

"Платформата е разработена от Българската стопанска камара, съвместно с фондация "Право и интернет", и беше успешно внедрена, като тя улеснява започването и провеждането на производството по медиация в онлайн среда, без да се изисква физическо присъствие, представяне на документи на хартия, провеждате се срещи дистанционно между медиаторите и страните. Процедурата е приложема във всяка една фаза на съдебното производство."

Проф. Йосифова изтъква, че платформата ще даде повече възможности на бизнеса за алтернативно извънсъдебно решаване на спорове. Това ще спести на фирмите време и разходи, като им осигури редица удобства. Решаването на спорове чрез медиатори обикновено отнема няколко седмици. Целият процес от подаването на документи до крайното решение е дистанционен. Тарифата на всеки медиатор на час средно е около 100 лева. Фирмите могат от специална листа в платформата да си изберат медиатор, който да отговаря на нуждите на компанията за решаването на конкретния спор. Към момента платформата работи с трима медиатори, като на по-късен етап към тях ще се присъединят още трима. Същевременно има запитване от други европейски държави за включване в листата на медиаторите към Арбитражния съд при БСК, разказа проф. Йосифова.

"Чрез медиация обикновено се решават търговски спорове, които най-често са свързани с неизпълнение на определени клаузи по договори. Като цяло от този метод на извънсъдебно решаване на спорове най-често се възползват средните и малките компания, защото обикновено големите фирми разполагат със собствени юридически отдели", обясни проф. Йосифова. Не може да се изведе конкретен икономически сектор, който най-често прибягва до медиацията, като спорове има заради недоставени материали, оборудване и други.

В Европа и по света медиацията има традиции в използването си, докато в България тя навлиза на сравнително късен етап и все още не се използва широко процедурата. В сферата на онлайн търговията процесът е регулиран с регламент 2019/1150, който урежда отношенията между бизнес ползвателите и доставчиците на посреднически онлайн услуги, където задължително е предвидена е медиацията. Освен това в европейския Акт за цифровите услуги, който влезе в сила от края на миналата година, се набляга на използването на медиация и специално за използването на онлайн платформи за решаването на специализираните търговски спорове", обясни проф. Йосифова.

Платформата е достъпна не само за търговски дружества, които са членове на Камарата. Тя е внедрена със средства на БСК.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35
Мая Манолова

Художничката Мая Манолова – свободоното дете на две култури

Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.  В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на..

публикувано на 17.05.24 в 11:29