Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременни метаморфози: Как градовете могат да реагират на климатичните предизвикателства?

| обновено на 10.07.23 в 11:59
Снимка: ec.europa.eu

Как се променят градовете, за да отговорят на новите климатични предизвикателства и каква е корелацията между социалните неравенства и проблемите с околната среда?

В интервю за предаването "Нашият ден" доц. Слава Славова и доц. д-р Огнян Касабов споделиха своите мнения относно тези важни въпроси.

Чуйте анкетата в звуковия файл. 

В изказването си доц. Слава Славова заяви, че автотранспортната индустрия често пренебрегва или отрича причините за климатичните проблеми. Тя подчерта необходимостта от ограничаване на използването на фосилни горива, но отбеляза, че дори и това да се постигне, ще има само минимален отпечатък върху състоянието на градовете.

Според нея в настоящия момент се сблъскваме със сериозни предизвикателства при придвижването в София, където дори кратките разстояния изискват пешеходно движение. Славова подчерта, че ако няма безопасни пътища, хората няма да могат да се движат с велосипеди и няма да започнат да ги използват повече, докато не съществува подходяща инфраструктура. Тя подчерта също и необходимостта Общината да поеме инициативата и да създаде тази инфраструктура, вместо да чака обратното.

Огнян Касабов

Вторият събеседник, доц. д-р Огнян Касабов, добави своето мнение по въпроса. Той посочи, че една от основните пречки за устойчивото развитие на градовете е презастрояването и строителният сектор, който също причинява значителни емисии. 

Касабов подчерта значението на преориентацията на градовете. Според него те не трябва да облекчават автомобилния трафик, а напротив – трябва да го затрудняват. Той сподели, че трябва да се създават стимули, които ще насърчават гражданите да избягват използването на автомобили.

Чуйте разговора в звуквовия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23

Кои са регистрираните религиозни общности в България?

Човекът като Божие творение е уникален, но едва ли би могъл да се възползва от този дар, ако не се познава. Човешкият живот би бил ужасен ад, ако той премине в разпра, както със себе си, така и със себеподобните си – различни, но само по вяра, раса, пол и език. Ето защо ние ще се стремим да приобщаваме другостите, за да бъдем заедно, така..

публикувано на 30.09.24 в 15:10

Серги Кузян: Нашата задача е да помагаме на въоръжените сили на Украйна

В контекста на войната на Русия в Украйна Олесия Хориаринова, съосновател на Украинския център за сигурност и сътрудничество, и Серги Кузян, негов председате, споделят в "Мрежата" украинския опит за начините на ненасилствена мобилизация, подготовката на цивилните граждани за евентуална агресия от страна на чужда държава, а също и как всеки гражданин..

публикувано на 30.09.24 в 12:27
Проф. Адил Наджам

Проф. Адил Наджам: Живеем в свят, който се определя от разделението на хората

За разделението на хората и силата на преговорите или как обществените медии дават пространство на обществото да говори със себе си – разговор в "Нашият ден" с проф. Адил Наджам , глобален президент на WWF International, почетен декан и преподавател по международни отношения в Бостънския университет, САЩ. Проф. Наджам гостува в България по..

публикувано на 30.09.24 в 10:18

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07