Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременни метаморфози: Как градовете могат да реагират на климатичните предизвикателства?

| обновено на 10.07.23 в 11:59
Снимка: ec.europa.eu

Как се променят градовете, за да отговорят на новите климатични предизвикателства и каква е корелацията между социалните неравенства и проблемите с околната среда?

В интервю за предаването "Нашият ден" доц. Слава Славова и доц. д-р Огнян Касабов споделиха своите мнения относно тези важни въпроси.

Чуйте анкетата в звуковия файл. 

В изказването си доц. Слава Славова заяви, че автотранспортната индустрия често пренебрегва или отрича причините за климатичните проблеми. Тя подчерта необходимостта от ограничаване на използването на фосилни горива, но отбеляза, че дори и това да се постигне, ще има само минимален отпечатък върху състоянието на градовете.

Според нея в настоящия момент се сблъскваме със сериозни предизвикателства при придвижването в София, където дори кратките разстояния изискват пешеходно движение. Славова подчерта, че ако няма безопасни пътища, хората няма да могат да се движат с велосипеди и няма да започнат да ги използват повече, докато не съществува подходяща инфраструктура. Тя подчерта също и необходимостта Общината да поеме инициативата и да създаде тази инфраструктура, вместо да чака обратното.

Огнян Касабов

Вторият събеседник, доц. д-р Огнян Касабов, добави своето мнение по въпроса. Той посочи, че една от основните пречки за устойчивото развитие на градовете е презастрояването и строителният сектор, който също причинява значителни емисии. 

Касабов подчерта значението на преориентацията на градовете. Според него те не трябва да облекчават автомобилния трафик, а напротив – трябва да го затрудняват. Той сподели, че трябва да се създават стимули, които ще насърчават гражданите да избягват използването на автомобили.

Чуйте разговора в звуквовия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41