Как се променят градовете, за да отговорят на новите климатични предизвикателства и каква е корелацията между социалните неравенства и проблемите с околната среда?
В интервю за предаването "Нашият ден" доц. Слава Славова и доц. д-р Огнян Касабов споделиха своите мнения относно тези важни въпроси.
Чуйте анкетата в звуковия файл.
В изказването си доц. Слава Славова заяви, че автотранспортната индустрия често пренебрегва или отрича причините за климатичните проблеми. Тя подчерта необходимостта от ограничаване на използването на фосилни горива, но отбеляза, че дори и това да се постигне, ще има само минимален отпечатък върху състоянието на градовете.
Според нея в настоящия момент се сблъскваме със сериозни предизвикателства при придвижването в София, където дори кратките разстояния изискват пешеходно движение. Славова подчерта, че ако няма безопасни пътища, хората няма да могат да се движат с велосипеди и няма да започнат да ги използват повече, докато не съществува подходяща инфраструктура. Тя подчерта също и необходимостта Общината да поеме инициативата и да създаде тази инфраструктура, вместо да чака обратното.
Вторият събеседник, доц. д-р Огнян Касабов, добави своето мнение по въпроса. Той посочи, че една от основните пречки за устойчивото развитие на градовете е презастрояването и строителният сектор, който също причинява значителни емисии.
Касабов подчерта значението на преориентацията на градовете. Според него те не трябва да облекчават автомобилния трафик, а напротив – трябва да го затрудняват. Той сподели, че трябва да се създават стимули, които ще насърчават гражданите да избягват използването на автомобили.
Чуйте разговора в звуквовия файл.
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg