Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диригентът Владимир Кираджиев – визионерът в традициите

Снимка: varnasummerfest.org

Диригентът, композитор и педагог проф. Владимир Кираджиев е български творец, за когото с пълно основание може да се каже, че повече от три десетилетия е неизменна част от европейския и световен музикален елит чрез интерпретаторското майсторство, с което предлага своето изкуство. Роден в София, той учи дирижиране в НМА "Проф. Панчо Владигеров" при един от доайените на българската диригентска школа проф.Влади Симеонов, след което има щастието да специализира при Курт Мазур във Ваймар и Франко Ферара във Сиена. През 1988 след завършване на майсторски клас при известния австрийски специалист Карл Остерайхер, Владимир Кираджиев получава покана за следдипломна квалификация в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. През 1991-1992 той е художествен ръководител на Виенския Резиденц оркестър.


Като диригент Владимир Кираджиев гастролира в почти всички български филхармонични оркестри, дирижира продукции на Deutsche Oper,Komische Oper иMetropol theater в Берлин, Luzerner Theater, Латвийската национална опера Рига, Софийската опера и балет, Татарската национална опера в Казан, Краковската Опера – Полша. Ръководи симфонични оркестри в Австрия, Германия, Франция, Италия, Швейцария, България, Литва, Латвия, Русия, Полша, Мексико, Колумбия, Южна Корея и Китай. Работи със звезди като Анна Нетребко, Елина Гаранча, Майя Ковалевская, Мати Салминен, Рафал Блехач, Рудолф Нуреев, Рене Коло, Шарон Кам, Гай Туврон, Людмил Ангелов, Марио Хосен и много други.

Диригентите, според Владимир Кираджиев, биват два вида: такива, които подхождат към изкуството като "занаятчии", и "визионери". Това свое убеждение маестро Кираджиев обосновава така:

Владимир Кираджиев вписва името си в съвременната европейска музикална култура и като музикален изследовател. През 2015 г. заедно с пианиста Людмил Ангелов откриват и популяризират непознатия до тогава клавирен концерт, опус 3 на полския класик Мориц Мошковски – творба, пребивавала в забвение цели 140 години и го издават на компактдиск с Шотландски симфоничен оркестър на BBC.

Снимка: Helmut Lackinger
Владимир Кираджиев е и дългогодишен преподавател в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. Провежда и редица майсторски класове на различни места по света, а през 2015 г. получава и престижното българско отличие "Кристална лира" за диригентската си дейност.

В предаването "Студио музика" във вторник, 11 юли, от 19.30 ч. проф. Владимир Кираджиев споделя със слушателите на националната програма "Христо Ботев" някои от ярките моменти в житейския и професионалния си път, както и редица свои мисли за изкуството в качеството си на диригент на симфонична и оперна музика. В предаването звучат и избрани откъси от негови записи с български и световни изпълнители и оркестри.

Снимки: varnasummerfest.org, sofiaphilharmonic.com, Helmut Lackinger

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45