Диригентът, композитор и педагог проф. Владимир Кираджиев е български творец, за когото с пълно основание може да се каже, че повече от три десетилетия е неизменна част от европейския и световен музикален елит чрез интерпретаторското майсторство, с което предлага своето изкуство. Роден в София, той учи дирижиране в НМА "Проф. Панчо Владигеров" при един от доайените на българската диригентска школа проф.Влади Симеонов, след което има щастието да специализира при Курт Мазур във Ваймар и Франко Ферара във Сиена. През 1988 след завършване на майсторски клас при известния австрийски специалист Карл Остерайхер, Владимир Кираджиев получава покана за следдипломна квалификация в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. През 1991-1992 той е художествен ръководител на Виенския Резиденц оркестър.
Като диригент Владимир Кираджиев гастролира в почти всички български филхармонични оркестри, дирижира продукции на Deutsche Oper,Komische Oper иMetropol theater в Берлин, Luzerner Theater, Латвийската национална опера Рига, Софийската опера и балет, Татарската национална опера в Казан, Краковската Опера – Полша. Ръководи симфонични оркестри в Австрия, Германия, Франция, Италия, Швейцария, България, Литва, Латвия, Русия, Полша, Мексико, Колумбия, Южна Корея и Китай. Работи със звезди като Анна Нетребко, Елина Гаранча, Майя Ковалевская, Мати Салминен, Рафал Блехач, Рудолф Нуреев, Рене Коло, Шарон Кам, Гай Туврон, Людмил Ангелов, Марио Хосен и много други.
Диригентите, според Владимир Кираджиев, биват два вида: такива, които подхождат към изкуството като "занаятчии", и "визионери". Това свое убеждение маестро Кираджиев обосновава така:
Владимир Кираджиев вписва името си в съвременната европейска музикална култура и като музикален изследовател. През 2015 г. заедно с пианиста Людмил Ангелов откриват и популяризират непознатия до тогава клавирен концерт, опус 3 на полския класик Мориц Мошковски – творба, пребивавала в забвение цели 140 години и го издават на компактдиск с Шотландски симфоничен оркестър на BBC.
Владимир Кираджиев е и дългогодишен преподавател в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. Провежда и редица майсторски класове на различни места по света, а през 2015 г. получава и престижното българско отличие "Кристална лира" за диригентската си дейност.
В предаването "Студио музика" във вторник, 11 юли, от 19.30 ч. проф. Владимир Кираджиев споделя със слушателите на националната програма "Христо Ботев" някои от ярките моменти в житейския и професионалния си път, както и редица свои мисли за изкуството в качеството си на диригент на симфонична и оперна музика. В предаването звучат и избрани откъси от негови записи с български и световни изпълнители и оркестри.
Снимки: varnasummerfest.org, sofiaphilharmonic.com, Helmut Lackinger
Съботната оперна вечер посвещаваме на шведския сопран Биргит Нилсон. Ще я чуем в няколко фрагмента из опери на Рихард Вагнер. Като цялостен образ тя се превъплъщава в ролята на Реция от операта "Оберон" на Карл Мария фон Вебер. Запис под диригентството на Рафаел Кубелик и с участието на Доналд Гроуб, Марга Шимл, Джулия Хамари, Оже Арлийн, Пласидо..
В тазгодишното издание на фестивала във фокус са българските музиканти. Концепцията на музикалното събитие е да кани имена, които са желани и помнещи се от публиката, която специално се събира пред сцената до хотел "Рила", за да ги чуе. Тази година пристигат Дърти Луупс (Швеция) и Нгуен Ле "Силк&Сенд" трио (Франция). Фестивалът ще бъде открит от..
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg