Диригентът, композитор и педагог проф. Владимир Кираджиев е български творец, за когото с пълно основание може да се каже, че повече от три десетилетия е неизменна част от европейския и световен музикален елит чрез интерпретаторското майсторство, с което предлага своето изкуство. Роден в София, той учи дирижиране в НМА "Проф. Панчо Владигеров" при един от доайените на българската диригентска школа проф.Влади Симеонов, след което има щастието да специализира при Курт Мазур във Ваймар и Франко Ферара във Сиена. През 1988 след завършване на майсторски клас при известния австрийски специалист Карл Остерайхер, Владимир Кираджиев получава покана за следдипломна квалификация в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. През 1991-1992 той е художествен ръководител на Виенския Резиденц оркестър.
Като диригент Владимир Кираджиев гастролира в почти всички български филхармонични оркестри, дирижира продукции на Deutsche Oper,Komische Oper иMetropol theater в Берлин, Luzerner Theater, Латвийската национална опера Рига, Софийската опера и балет, Татарската национална опера в Казан, Краковската Опера – Полша. Ръководи симфонични оркестри в Австрия, Германия, Франция, Италия, Швейцария, България, Литва, Латвия, Русия, Полша, Мексико, Колумбия, Южна Корея и Китай. Работи със звезди като Анна Нетребко, Елина Гаранча, Майя Ковалевская, Мати Салминен, Рафал Блехач, Рудолф Нуреев, Рене Коло, Шарон Кам, Гай Туврон, Людмил Ангелов, Марио Хосен и много други.
Диригентите, според Владимир Кираджиев, биват два вида: такива, които подхождат към изкуството като "занаятчии", и "визионери". Това свое убеждение маестро Кираджиев обосновава така:
Владимир Кираджиев вписва името си в съвременната европейска музикална култура и като музикален изследовател. През 2015 г. заедно с пианиста Людмил Ангелов откриват и популяризират непознатия до тогава клавирен концерт, опус 3 на полския класик Мориц Мошковски – творба, пребивавала в забвение цели 140 години и го издават на компактдиск с Шотландски симфоничен оркестър на BBC.
Владимир Кираджиев е и дългогодишен преподавател в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. Провежда и редица майсторски класове на различни места по света, а през 2015 г. получава и престижното българско отличие "Кристална лира" за диригентската си дейност.
В предаването "Студио музика" във вторник, 11 юли, от 19.30 ч. проф. Владимир Кираджиев споделя със слушателите на националната програма "Христо Ботев" някои от ярките моменти в житейския и професионалния си път, както и редица свои мисли за изкуството в качеството си на диригент на симфонична и оперна музика. В предаването звучат и избрани откъси от негови записи с български и световни изпълнители и оркестри.
Снимки: varnasummerfest.org, sofiaphilharmonic.com, Helmut Lackinger
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg