Защо е важно младите хора да знаят, за да бъдат граждански активни, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Марина Славкова от образователния портал "Царски Пищови", който има за цел да информира младата аудитория за различни аспекти от българската политика по интересен, разбираем и достъпен начин.
Гражданско участие
"То е свързано с информираността на гражданското общество. За да може човек да е активен гражданин и да участва активно в политическите процеси или социалната сфера в страната, преди всичко той трябва да е информиран. човек трябва да е наясно кой какво прави и какви права има."
Социалните мрежи и информираността
"Един от проблемите на социалните мрежи е липсата за възможност да се провери съдържанието. Поради което редица политически партии, хора и страници разпространяват невярно съдържание и всякаква информация, която те преценят за правилна. Това може да бъде с идеята да извлекат политически дивиденти, да продадат фалшив продукт или да подведат населението.
Затова ние през платформата "Царски пищови" обясняваме елементарни политически понятия, с които се спекулира или които се използват точно по този неправилен начин. Например нашумялата тема с референдума на ПП "Възраждане" за приемане на еврото. Голяма част от хората, с които ние работим са родени малко преди въвеждането на валутния борд или дори след това. Т.е. те не познават света, в който не сме били "вързани" към еврото. И те като чуят, че еврото е нещо лошо те незнаейки за какво става въпрос започват да се плашат и да се поддават на спекулации. Ако хората знаят какво е валутен борд, какво е еврото, по-трудно ще бъдат подведени от политически партии или личности, които целят да всяват хаос у нас."
Колко опасно е това
"Опасно е, защото не довежда до реална дискусия. Стига се до момента, в който уж има диалог и дискусия, но без реални аргументи, което не довежда до никъде. Затова и обществото ни особено през последните две години е много разделено и дори и по изключително елементарни теми. Но без аргументи всяка една тема може да бъде направена тава, че да разделя обществото и да доведе до опасни последици за гражданското общество като цяло, като хора, които трябва да съжителстват и да се приемат един друг. Сега сме като сбор от племена, които се замерват с камъни. За мен най-голямата опасност е да сме разединени като общество. Ако погледнем "Брекзит", сега британското общество съжалява, че излезе от ЕС, но видя аргументите, едва след като усети последиците. При тях причината да гласуват за "Брекзит" бе именно липсата на информираност."
Аргументиран диалог и факти
"Информацията в момента е много и по всякакви канали, което според мен е равносилно на липсата на информация. Когато човек няма структуриран начин, по който да приема информацията, той се обърква и решава, че няма да се занимава с дадена тема. Това е и нашият фокус, когато видим, че има важна тема, да се опитаме да намерим най-популярните понятия около тази тема и да ги обясним по максимално прост начин на хората. Ние напомняме "царски пищов" в училище. Отваряйки сайта ни или инстаграм страницата ни в рамките на няколко изречения са обяснени теми, които човек на някоя лекция може да слуша с часове. Идеята е човек да не мисли такива теми за сложни и да не бяга от тях, така и ще е много по-активен като гражданин. Защото в медиите и по-големите телевизии се дава трибуна на някакви хора и никой не им дава отпор, не се търси аргументация, а журналистите приемат всичко като чиста монета."
Чуйте повече от разговора с Марина Славкова в звуковия файл.
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg